Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

"Uśmiechnięci" nie zamierzają odpuścić tematu aborcji. Leszczyna i Bodnar szykują "obejścia"

Szpitale otrzymają w piątek wytyczne, które mają poprawić faktyczną dostępność do aborcji, opracowane przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę we współpracy z ministrem sprawiedliwości Adam Bodnarem. Czy w ten sposób w praktyce zostanie w jakiś sposób pominięty wynik głosowania z 12 lipca w Sejmie, kiedy to koalicja rządząca przegrała głosowanie ws. projektu nowelizacji kodeksu karnego?

Izabela Leszczyna i Donald Tusk
Izabela Leszczyna i Donald Tusk
fot. Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb poinformował PAP, że minister zdrowia we współpracy z ministrem sprawiedliwości do końca sierpnia, czyli do piątku, opracuje i przekaże szpitalom szczegółową informację na temat obowiązujących przepisów prawa w zakresie dostępu do przerwania ciąży.

"Wytyczne będą instrumentem, który pozwoli podmiotom leczniczym na właściwe dostosowanie przepisów prawa w tym zakresie, a tym samym spowoduje poprawę faktycznej dostępności do procedury terminacji ciąży. Narzędzie to ma na celu jednakowe i zgodne z prawem traktowanie kobiet, które chcą skorzystać z przysługującego im w tym zakresie prawa"

– zaznaczył Gołąb.

Zapowiedzi Tuska ws. aborcji

Nie do końca wiadomo, co oznacza poprawienie faktyczną dostępności do aborcji i jak będzie wyglądała interpretacja i realizacja tych zaleceń w praktyce. 

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że w parlamencie obecnej kadencji nie będzie większości dla "aborcji legalnej w pełnym tego słowa znaczeniu". Zapowiedział m.in., że w tej sprawie "będzie zupełnie inna praktyka w prokuraturze i w polskich szpitalach".

Na początku sierpnia Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów co do prowadzenia spraw dot. odmowy przerwania ciąży oraz aborcji farmakologicznej.

Decyzja Sejmu i TK

12 lipca Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Do uchwalenia nowelizacji zabrakło kilku głosów, w tym posłów partii koalicji rządzącej.

W 2023 r. w szpitalach wykonano 423 zabiegi przerwania ciąży; w 2022 r. - 161; w 2021 r. - 107, w 2020 r. - 1076, w 2019 r. - 1110.

W październiku 2020 r. TK uznał, że niezgodna z konstytucją jest przesłanka dopuszczająca przerwanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie TK weszło w życie 27 stycznia 2021 r., a przepis dopuszczający aborcję ze względu na tę przesłankę utracił moc. Obecnie przerwanie ciąży jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).


Oglądaj Republikę na żywo:

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#aborcja #Izabela Leszczyna #Donald Tusk #bezprawie Tuska

dz