Zaproponowane już po etapie konsultacji publicznych przepisy umożliwiające blokowanie treści grożą ograniczeniem wolności słowa - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna. Zwłaszcza, że ma się to odbywać bez udziału sądu i samych zainteresowanych.
W ostatnich tygodniach politycy i media związane z opcją rządzącą w Polsce zaczęli wygrażać Twitterowi (Iksowi), oraz domagać się cenzury internetu. Wielkie kontrolowanie jest jednak bliżej, niż można się było spodziewać.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Okazuje się, że kontrowersyjną propozycję wpisano do projektu przepisów, które pozwolą korzystać w Polsce z unijnego rozporządzenia - Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Mają one znowelizować ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, już po przeprowadzeniu konsultacji publicznych rząd dodał do nowych treści procedurę, która budzi bardzo poważne obawy obrońców wolności słowa.
Według pomysłu Ministerstwa Cyfryzacji, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej mógłby wydawać nakazy blokowania treści w internecie. Co gorsza, jego decyzje miałyby być stosowane bez udziału sądu oraz nawet bez informowania zainteresowanych stron.
Wykonanie decyzji miałoby miejsce w tempie ekspresowym - od 2 do 21 dni. Zatem działanie cenzora byłoby natychmiastowe. Od decyzji można się - według projektu - odwołać, ale tylko poprzez sąd administracyjny, gdzie sprawa może się ciągnąć długie miesiące.
🛑Ministerstwo Cyfryzacji chce, by prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydawał nakazy blokowania treści w internecie
— anna wittenberg (@annawitten) January 12, 2025
🛑Decyzje te mają być stosowane bez udziału sądu
🛑Przepis dodano już po konsultacjach publicznych
🛑UKE będzie podejmować decyzje o blokowaniu treści w… pic.twitter.com/rYAOvfayBC