Teatr im. Janki Kupały, najbardziej białoruski z teatrów Białorusi, został w poniedziałek bez trupy aktorskiej. Pracownicy zwolnili się po tym, gdy premier Raman Hałouczanka wyrzucił z pracy dyrektora Pawła Łatuszkę, byłego ministra kultury i dyplomatę, w tym – w Polsce.
W piątek – podczas wiecu na Placu Niepodległości - Łatuszka poparł protesty Białorusinów przeciwko sfałszowaniu wyborów i przemocy milicji wobec obywateli.
„Niech żyje Białoruś!” – skanduje tłum, który zebrał się pod teatrem, gdy tylko w internecie pojawiła się informacja o zwolnieniu Łatuszki. Teatr Kupały znajduje się w centrum miasta, tuż przy budynku administracji prezydenta.
- Nie spodziewałem się tylu ludzi – jestem zwykłym człowiekiem, zwykłym obywatelem, który wyraził swoje zdanie o tej sytuacji, którą mamy w kraju
- powiedział Łatuszka, który wyszedł do zebranych i został przywitany gromkimi brawami.
- Biją ludzi za to, że po prostu siedzą, chodzą po mieście. Nawet jeśli uczestniczą w manifestacjach – to mają przecież prawo do tego, by wyrazić swoje zdanie
- mówił Łatuszka.
- Nie jestem ani liderem, ani opozycjonistą. Nie jesteśmy opozycją – jesteśmy większością
- powiedział Łatuszka.
Po tym, gdy został zwolniony, po jego stronie stanęli aktorzy. „Nie wiem, czy zwolnili się wszyscy, ale na pewno wszyscy, którzy przyszli tu dzisiaj, złożyli podania o rozwiązanie umów o pracę” – powiedziała Julia Szpileuska, zasłużona artystka Białorusi.
47-letni Łatuszka był w przeszłości m.in. ambasadorem w Polsce i Francji. Pełnił także funkcję ministra kultury.