Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Absurdalne zarzuty opozycji wyjaśnione. Minister Rafalska ujawnia, dlaczego „trzynastki” będą w maju!

Sejm uchwalił dziś ustawę w sprawie świadczenia "Emerytura plus", która zakłada, że w maju emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Posłowie opozycji zarzucali partii rządzącej, że to "przedwyborczy zabieg". Minister Elżbieta Rafalska powiedziała wprost, co o tym sądzi i rzeczowo odniosła się do wszystkich zarzutów.

Przed głosowaniem minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreśliła, że rząd Zjednoczonej Prawicy przez ostatnie 3,5 roku stosował różne mechanizmy wspierania emerytów i rencistów.

Reklama

"Skokowo podnieśliśmy minimalną emeryturę o 13 proc. W tym roku zastosowaliśmy waloryzację kwotowo-procentową. Około 7 mln emerytów otrzymało wyższe środki niż wynikało ze wskaźnika waloryzacji"

– wskazała minister. Przypomniała także o przywrócenie wieku emerytalnego.

"Nie stawiajcie nam zarzutu, że zapominamy o starszych osobach, bo to jest nieprawda"

– zwróciła się do opozycji.

Minister rodziny odniosła się także do pytań posłów, którzy wskazywali, że termin wypłaty świadczenia zbiega się z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Pada tu pytanie co do manipulacji terminami. One są takie jak terminy wypłat respektowane i stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego maj? Bo w tym miesiącu mamy też najpiękniejsze święto matki. Nasze kochane mamy, które są w wieku emerytalnym, dostaną to świadczenie. A następnego dnia mamy Dzień Ojca, nasi ojcowie również dostaną to świadczenie"

– podkreśliła Rafalska.

Szefowa MRPiPS podziękowała m.in. prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

"W tej piątce propozycji, była ta, na którą czekały miliony polskich emerytów. To jest propozycja otrzymania raz w roku dodatkowego wsparcia"

– podkreśliła minister.

Ostatecznie zdecydowana większość sejmowa przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości. Za przyjęciem ustawy o "Emeryturze Plus" głosowało 396 posłów (224 z PiS, 131 z PO-KO, 17 z Kukiz'15, 15 z PSL-UED, 7 niezrzeszonych i 2 z WiS), przeciw było tylko 3 posłów (1 z Kukiz'15 i 2 z Teraz), wstrzymało się 19 posłów (4 z Kukiz'15, 1 z PSL-UED, 12 z Nowoczesnej i 2 niezrzeszonych).

 

Reklama