Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Premier Szydło z wizytą w Chinach. Forum Jednego Pasa i Szlaku

Premier Polski Beata Szydło przyjechała do Chin na międzynarodowe Forum Jednego Pasa i Szlaku.

twitter.com/PremierRP
twitter.com/PremierRP
Premier Polski Beata Szydło przyjechała do Chin na międzynarodowe Forum Jednego Pasa i Szlaku. Premier spotkała się już z przewodniczącym CHRL Xi Jinpingiem oraz premierem  Li Keqiangiem.

W wydarzeniu, które odbędzie się w niedzielę 14.05  bierze udział 30 przywódców najważniejszych gospodarek świata. Rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że obecność Polski na forum Jednego Pasa i Szlaku jest szansą dla polskiej gospodarki i pogłębienia relacji z Chinami.

Na konferencji prasowej w czwartek 11.05 rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że Polska ma ambicję zostania logistycznym hubem dla projektu Jeden Pas i Szlak. W tym celu planowane są rozmowy dot. budowy Centralnego Portu Lotniczego oraz szybkiej kolei towarowej w Polsce. ,,Polska chce być bramą Chin do Europy”, mówił Bochenek.

Projekt Jeden Pas i Szlak jest częścią powstałej w 2013 r.inicjatywy Chin Jedwabny Szlak. Jest ona oparta na 5 fundamentach: koordynacja polityki, rozwój infrastruktury (connectivity) i budowa tzw logistycznych hubów w Europie i Afryce, wymiana handlowa, integracja finansowa, oraz tzw.people-to-people czyli zbliżenie kapitału ludzkiego.

Komentatorzy nazywają projekt Jedwabny Szlak ,,chińskim marzeniem”. W opublikowanym przez portal Xinhuanet.com komentarzu, autor porównuje inicjatywę do marzeń Unii Europejskiej o stworzeniu bezproblemowej i bezkolizyjnej wymiany handlowej. Obok Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, autor w komentarzu wymienia również Polskę jako kluczowego dla Chin partnera dla współpracy gospodarczej.

Analitycy zauważają, że zaproponowany przez Pekin w 2013 r.projekt ma na celu utworzenie z Chin centrum gospodarczego świata. ,,Jeden Pas i Szlak to bardzo ambitny  geoekonomiczny projekt, który ma połączyć Chiny z resztą świata”, pisze Jonathan E.Hillman w Center for Strategic and International Studies (CSIS).    

Obecnie Chiny stają się obecnie największym partnerem gospodarczym UE. W tym celu Polska wraz z Grupą Wyszehradzką reaktywowała utworzony w 2008 roku projekt Partnerstwo Wschodnie.


Goszczący z wizytą w Polsce w marcu br.unijny komisarz ds.Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej Johannes Hann oraz polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wspólnie podkreślali znaczenie inicjatywy Partnerstwo Wschodnie dla zbliżenia Europy z Chinami. Politycy deklarowali, że głównym celem reaktywacji Partnerstwa Wschodniego jest usprawnienie łączności UE-Chiny, która ma na celu wzmocnienie synergii między inicjatywą „Jednego Pasa, Jednego Szlaku” oraz unijnymi projektami na rzecz tworzenia połączeń.

 



Źródło: niezalezna.pl

#rząd #Beata Szydło #gospodarka #Chiny

Małgorzata Krakowska