Obywatele Armenii poszli w niedzielę do urn, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, w których startuje pięć partii politycznych, oraz cztery bloki. Największym poparciem cieszy się blok oligarchy Gagika Carukiana i rządząca Republikańska Partia Armenii.
Sondaże przedwyborcze pokazywały, że największe szanse na zwycięstwo ma ugrupowanie prezydenta Serża Sarkisjana. Niedaleko za nim w badaniach opinii publicznej plasował się blok Carukiana.
W grudniu 2015 roku przeprowadzono w Armenii referendum, w którym obywatele opowiedzieli się za porzuceniem obowiązującego od 1991 r. systemu prezydenckiego na rzecz republiki parlamentarnej, a co za tym idzie na zmiany w konstytucji. W rezultacie to wybrany w niedzielnych wyborach parlament - a nie, jak dotąd, obywatele - wybierze za rok następnego, czwartego prezydenta kraju, i to nie na pięcioletnią kadencję z możliwością reelekcji, jak dotychczas, ale na siedmioletnią i jedyną. Prezydent, pozbawiony społecznego mandatu i realnej władzy, wyznaczać będzie po wyborach premiera, faktycznego przywódcę kraju, spośród kandydatów wskazanych przez partię polityczną, która wygrała w wyborach.
Zgodnie z nową konstytucją, jeśli wyłonionemu w niedzielę 101-osobowemu parlamentowi nie uda się w ciągu tygodnia utworzyć rządu, zostanie on natychmiast rozwiązany, a w ciągu następnych ośmiu tygodni przeprowadzone zostaną nowe wybory z udziałem już tylko dwóch partii, które w niedzielę zdobędą najwięcej głosów. Ta, która zwycięży, otrzyma prawo utworzenia rządu, a w celu jego stabilizacji otrzyma dodatkowe mandaty poselskie, by mieć zagwarantowaną 54-procentową większość w parlamencie.
W wyborach, rozgrywanych według zasady proporcjonalności, wystartuje pięć partii politycznych, które do zdobycia mandatu potrzebują co najmniej 5 proc. głosów, oraz cztery bloki, dla których wyborczy próg podniesiono do 7 proc. Cztery miejsca w parlamencie wydzielono dla mniejszości – Kurdów, jazydów, Assyryjczyków i Rosjan.
Źródło: PAP
#wybory #Armenia
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb