Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"19:30" z nagrodą imienia tajnego współpracownika SB. Żenujący program nielegalnie przejętej stacji

Choć w 2023 r. pojawiło się zaledwie kilka wydań, w których roiło się od wpadek i manipulacji, to "19:30", czyli program neo-TVP dowodzony przez Pawła Płuskę, otrzymał nagrodę "Wydarzenie Roku w Mediach" im. Mariusza Waltera. Dodajmy: komunistycznego propagandzisty i byłego tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Mewa".

Od lewej: Joanna Dunikowska-Paź, Paweł Płuska
Od lewej: Joanna Dunikowska-Paź, Paweł Płuska
screen - TVP VOD, X/Radosław Fogiel - X/Radosław Fogiel

"19:30" - program bezprawnie przejętej telewizji

"19:30" to program emitowany w neo-TVP od czasu nielegalnego przejęcia telewizji publicznej przez ludzi z nadania Bartłomieja Sienkiewicza w grudniu ub.r. Główną "twarzą" jest Marek Czyż, który przed powrotem do TVP wielokrotnie bardzo mocno krytykował PiS oraz wyborców tej partii na swoich profilach w mediach społecznościowych. Początkowo obiecywał "czystą wodę", by po pewnym czasie oświadczyć, że "nie powiedział, że ją wprowadzimy, tylko będziemy chcieli zaproponowac". 

Nagroda im. Mariusza Waltera dla "19:30"

Wczoraj pojawiła się informacja, że redakcja tego programu otrzymała nagrodę Mariusza Waltera w kategorii... "Wydarzenie roku w mediach". W takim razie przypomnijmy kilka najbardziej znanych "dokonań" redakcji "19:30". 

  • Zmanipulowany sondaż. 10 lutego w "19:30 na antenie neo-TVP wyemitowano materiał na temat sondażu. Pytanie brzmiało: "Wirtualna Polska zapytała Polaków, kto ich zdaniem wygra nadchodzące wybory samorządowe". Autorzy programu "19:30" postanowili jednak podstawić wyniki badania pod inne pytanie. Według zaprezentowanego widzom materiału, badani nie wyrazili swojego zdania na temat szans danego ugrupowania na zwycięstwo, a "poparcie dla partii politycznych w wyborach samorządowych".
  • Atak na CPK. 9 stycznia w "19:30" wyemitowano kłamliwy materiał na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Skupiono się w nim głównie na jego krytyce, zaś zwolennikom tej inwestycji poświęcono... 6 sekund. 
  • "Półkowniki PiS". W "19:30" powielano kłamstwa o rzekomej liście zakazanych filmów do emitowania w TVP latach 2016-2023. 
  • Prawowitego prezesa TVP Michała Adamczyka nazwali "domniemanym". 27 grudnia ub.r, czyli w dniu, gdy Rada Mediów Narodowych powołała na prezesa TVP Michała Adamczyka, w "19:30" nazwano go "prezesem alternatywnym". 

"Ta woda nie jest krystalicznie czysta"

"Ta woda nie jest krystalicznie czysta". To zdanie wypowiedział Tomasz Marzec, który był jednym z reporterów programu "19:30" w neo-TVP. Jego praca nie potrwała długo, ponieważ zdecydował się na odejście po... tygodniu.

Kim był Mariusz Walter? 

Mariusz Walter od lat 60. zajmował się dziennikarstwem. W latach 1967–1983 Walter był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był redaktorem naczelnym Redakcji Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych Studia-2 TVP w latach 1978-1982. Oprócz tego, był on również zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Mewa"

W latach 80. Walter i jego "koncepcje propagandowe" były chwalone przez samego Jerzego Urbana.

"Nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika działu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncepcjonista. Przedstawia tow. Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych" 

– tak pisał w 1983 r. Jerzy Urban do gen. Czesława Kiszczaka, zachwalając przyszłego założyciela Telewizji 25-lecia.

Zespół, na którego czele miał stanąć Walter, miał poprawić wizerunek Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w społeczeństwie. Projekt jednak zarzucono.

 



Źródło: instagram.com, niezalezna.pl

#19:30 #neo-TVP #nagroda #czysta woda

mm