W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 8 lipca) wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. „Gdyby nie śp. Lech Kaczyński, nie byłoby mnie tutaj, nie mógłbym służyć Polsce i Polakom jako prezydent RP” - mówi prezydent w rozmowie z Katarzyną Gójską i Piotrem Lisiewiczem. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
„Część opozycji zmierza w stronę alternatywnej rzeczywistości, co utrudnia dialog w Polsce, osłabia polskie państwo. Przecież opozycja kontroluje izbę wyższą polskiego parlamentu. Potrzebujemy odpowiedzialnej opozycji, takiej, która potrafi konstruktywnie wypełnić rolę, jaka jej przypadła. Wyzwań, które będą wymagać naszej współpracy, nie zabraknie w najbliższym czasie.
- mówi „Gazecie Polskiej” prezydent RP Andrzej Duda. Z prezydentem rozmawiają Katarzyna Gójska i Piotr Lisiewicz
Aleksander D. miał obiecać Sławomirowi Nowakowi około 700 tys. zł łapówki za kontrakt dla firmy budowlanej, która realizowała wielomilionową umowę na modernizację warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
- o szczegółach całej sprawy pisze na łamach „GP” Piotr Nisztor.
„Z badanych hipotez potwierdzona została ta jedna: dwa wybuchy, najpierw w lewym skrzydle, a przed uderzeniem w ziemię – w centropłacie. Podstawą prac ośrodka NIAR w Wichita był stworzony przez ten ośrodek model samolotu złożony z ponad 30 mln elementów skończonych. Ponad 30 mln elementów, wzajemne oddziaływania pomiędzy nimi, krok czasowy liczony w milisekundach – to przedstawia złożoność obliczeń”.
- mówi prof. Kazimierz Nowaczyk, zastępca przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. Rozmawia Jacek Liziniewicz.
„W ramach obchodów stulecia niepodległości zorganizowaliśmy 9 konkursów o budżecie ponad 42 mln zł. To ponad tysiąc projektów i jeszcze więcej wydarzeń realizowanych w ramach tych projektów. Takie działanie jest w kontrze wobec tej strony konfliktu społecznego, która mówi, że przeszłość nie jest nam potrzebna”.
- wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotrem Glińskim rozmawia Sylwia Krasnodębska.
Oraz: Cud Wisły - dodatek w rocznicę Bitwy Warszawskiej
Adam Grzymała-Siedlecki taki tytuł dał swojej książce ze wspomnieniami z roku 1920. Tak też zatytułował swój artykuł w „Rzeczypospolitej” Stanisław Stroński, który w przededniu bitwy prosił rodaków o wzmożoną modlitwę i wspólny wysiłek, nawiązując do „cudu Marny”, bitwy z okresu I wojny światowej.
Cud się ziścił. Składały się nań różne elementy. Po pierwsze, na polecenie Marszałka Piłsudskiego sztab polskiego wojska opracował rewelacyjny plan – zatrzymania bolszewików na linii Wisły i kontruderzenia wyprowadzonego znad Wieprza. W tym sensie Wisła, jako długa linia, stała się granicą nie tylko bojową, ale też cywilizacyjną. By pokonać bolszewika, trzeba było się bić i na „przedmościu warszawskim”, i pod Lwowem, i w Płocku. Cud Wisły to zatem cud wysiłku żołnierzy i wszystkich Polaków, walczących z bolszewikami na olbrzymim terenie, który sam w sobie, idąc z biegiem rzeki, stanowił z historycznego punktu widzenia rdzeń polskiej cywilizacji i kultury.
Cud się ziścił, gdyż walka z karabinem w ręku wsparta była olbrzymią siłą ducha, wywodzącą się z wychowania i tradycji. Gdy na froncie walczyli żołnierze, w świątyniach, z różańcem w ręku, modlili się cywile.
Cud był to także jedności Narodu – w obliczu zagrożenia stanęli obok siebie, z karabinem na ramieniu, wszyscy Polacy, zespoleni jednym uczuciem: miłości do Ojczyzny.
W roku 1920 obroniliśmy nie tylko Polskę – postawiliśmy tamę bolszewizmowi, który zagrażał całej Europie. Zwycięska bitwa i cała wojna roku 1920 to jedna z najchlubniejszych kart naszych dziejów. Dzisiaj, w wolnej Polsce, celebrujemy 100 rocznicę tamtej wiktorii, z wdzięcznością wspominając bohaterów i pamiętając, że walka Dobra ze Złem nigdy się nie kończy. I dlatego, my – potomkowie herosów roku 1920 – musimy ciągle „zachowywać się, jak trzeba”.
- zapowiada specjalny dodatek historyczny poświęcony „Cudowi nad Wisłą” szef działu Historia Tomasz Łysiak.
W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.