W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 26 sierpnia) polecamy szczególnie materiał okładkowy – „Jak niemieckie media niszczą dumę z Polski. Długi niemiecki kulturkampf”. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
„Dlaczego z taką furią wpływowe niemieckie pismo „Frankfurter Allgemeine Zeitung” piórem Bawarczyka Stephana Lehnstaedta zaatakowało setną rocznicę Bitwy Warszawskiej? Dlaczego polskie ekspozytury niemiecko-szwajcarskich mediów, Onet i „Newsweek”, zrobiły to samo? Przyczyna jest oczywista, choć zrobiono wiele, byśmy jej nie rozumieli. W niemieckiej mentalności nadal głęboko tkwi poczucie misji kulturowej wobec Polski i Europy. Według Niemców wielowiekowa praca kulturowa Berlina nad Wisłą i Wartą przesądziła o przynależności tych ziem do wyższego pod względem kulturowym organizmu. W tej perspektywie odzyskanie przez Polskę niepodległości jest kulturowym regresem”.
- czytamy w artykule Piotra Grochmalskiego.
[UWAGA] Artykuł do odsłuchania poniżej:
„Wezwania polityków Koalicji Obywatelskiej do aktywniejszego wsparcia przez Polskę białoruskiej opozycji demokratycznej brzmią dziś wyjątkowo groteskowo. To bowiem właśnie za rządów PO-PSL dochodziło do licznych skandali związanych z posunięciami na korzyść reżimu Aleksandra Łukaszenki”.
- ujawnia w swoim tekście Grzegorz Wierzchołowski.
„Zmiana płci to furtka do osiągania sukcesów sportowych. Korzysta z niej coraz więcej mężczyzn, którzy zaczynają rywalizację z… kobietami. Z kolei skazańcy płci męskiej, którzy określają się jako kobiety, niekiedy zyskują możliwość przeniesienia do żeńskiego zakładu karnego. W niektórych państwach zachodnich, aby formalnie zmienić płeć, wystarczy… deklaracja”.
- czytamy w artykule Huberta Kowalskiego.
„Od protestów Wolnych Związków Zawodowych, od walki o chleb, o po prostu godne życie, po walkę o imponderabilia: wolność, niezawisłość, suwerenność Polski i Polaków. Cud, jaki się zaczął od wyboru Polaka na papieża, miał swój wielki moment inicjacyjny w sierpniu 1980 roku. Te dwa akty nowego dramatu „Wyzwolenie”, te fenomeny patriotyczno-duchowe, czyli Jan Paweł II oraz figura zbiorowa, jaką była Solidarność, splatają się ze sobą w wielu punktach: w trosce o Człowieka, w oparciu o chrześcijańskie wartości, w budowaniu pamięci o przeszłości i patrzeniu w przyszłość, a przede wszystkim w otwartym sprzeciwie wobec zła”.
- zapowiada dodatek historyczny Tomasz Łysiak.
W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.