Na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz odwiedził Londyn. W Ognisku Polskim, w sali wypełnionej po brzegi, spotkał się z Polonią, przedstawicielami mediów polonijnych oraz z gośćmi specjalnymi, wśród których był konsul generalny RP Krzysztof Grzelczyk i żołnierz AK Sergiusz „Kawka” Papliński. Głównym tematem była wizyta Donalda Trumpa w Polsce.
Tomasz Sakiewicz na wstępie zaznaczył, że wizyta prezydenta USA w Warszawie to historyczna chwila. Jako dowód przywołał dwa inne, historyczne przemówienia prezydentów Stanów Zjednoczonych wygłoszone w Europie. Pierwsze z nich to głośne słowa wypowiedziane przez JFK w Zachodnim Berlinie 29 czerwca 1963 roku. Chodzi o słynne zdanie „Jestem berlińczykiem”. Drugie to nie mniej ważne słowa Ronalda Reagana wygłoszone również w Berlinie w czerwcu 1987 roku: „Panie Gorbaczow, proszę rozebrać ten mur!” Według redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”, warszawskie przemówienie prezydenta USA jest równie ważne, a jedyna różnica polega na tym, że zostało wygłoszone w Polsce, a nie w Niemczech. A stało się tak dlatego, że obecnie...
„Duszą Europy jest Polska”
Tomasz Sakiewicz podkreślił, że to co powiedział Donald Trump było kluczowe zarówno dla filozofii Europy, jak i dla „konserwatywnej rewolucji, którą głoszą Amerykanie i konserwatywne elity na świecie”. Jako powód, dla którego swoje słowa Trump wypowiedział akurat w Warszawie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podał, że „Amerykanie szukali kraju, przez który mogliby powrócić do Europy, z której zostali wyparci”. Według niego ten powrót mógł się odbyć przez Polskę i Wielką Brytanię. Oczywiście Brexit spowodował, że w chwili obecnej to Polska stała się naturalnym sojusznikiem do realizacji planów zarysowanych przez administrację w Waszyngtonie.
Najsilniejszym krajem, poza Niemcami, w Europie Środkowej jest Polska
– powiedział Tomasz Sakiewicz.
Jego zdaniem „Amerykanie szukając partnera w Europie zachowali się pragmatycznie”. Przypomniał też, że Polska jest krajem tranzytowym z północy na południe i ze wschodu na zachód i że właśnie dzięki temu stanowi dla Amerykanów - w nawiązaniu do idei Trójmorza - idealnego partnera zarówno politycznego, jak i gospodarczego. Jako ciekawostkę Tomasz Sakiewicz przypomniał, że taki bieg wypadków zakładały raporty i analizy Stratfora i że „Gazeta Polska” pisała o tym wiele lat temu. Ale dopiero zmiana władzy w Polsce spowodowała realizację tych celów, wśród których ważną część stanowi zmiana w polityce obronnej i wzrost wydatków na zbrojenia. Do tej pory Polska nie była traktowana poważnie, ponieważ najważniejsze decyzje dotyczące naszej międzynarodowej pozycji były podejmowane w Moskie lub w Berlinie.
Poważny biznes
Trump jest biznesmenem i myśli w kategoriach poważnego biznesu
– podkreślił Sakiewicz. Tylko że ten biznes jest bardzo korzystny dla Polski. Czego potrzebuje dziś Ameryka? Przede wszystkim rynku zbytu – stąd plan powrotu do Europy. A w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska stała się idealnym partnerem. Jako kluczowe w tym względzie Sakiewicz wskazał na porozumienie gazowe i ideę Trójmorza. Przypomniał, że Unia Europejska powstała z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, czyli wokół porozumienia w sprawie energii i surowców. Dokładnie taki cel stawiają przed sobą państwa Trójmorza. Dla Rosji stanowi to ogromne zagrożenie, stąd też różne próby zwalczania tego porozumienia.
Na koniec wystąpienia Sakiewicz wspomniał o „misji cywilizacyjnej Polski”, o której mówił Donald Trump podczas wizyty w Warszawie.
Pytania i dyskusja
W drugiej części wieczoru Tomasz Sakiewicz odpowiadał na pytania z sali. W dużej mierze dotyczyły one wizyty Donalda Trumpa, ewentualnych korzyści dla Polski i sytuacji geopolitycznej na świecie. Nie zabrakło także pytań o bieżącą politykę rządu PiS.
Później głos zabrał Adrian Wachowiak, redaktor naczelny nowego anglojęzycznego portalu „Polonia GP” i opowiedział krótko tym projekcie. Spotkanie zakończyło się rozmowami w kuluarach.
Źródło: niezalezna.pl
#Gazeta Polska #Tomasz Sakiewicz
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adrian Wachowiak