Ukraina została partnerem uczestniczącym Inicjatywy Trójmorza – zdecydowali przywódcy państw tego formatu podczas poniedziałkowego szczytu w Rydze. - Ukraińcy przelewają swoją krew po to, żeby nie być częścią ruskiego miru, oni chcą być częścią Zachodu – podkreślił prezydent Polski Andrzej Duda. Dodał, że otwarcie się Trójmorza na Ukrainę to historyczne wydarzenie. O znaczeniu Ukrainy w Inicjatywie Trójmorza i nie tylko o tym przeczytacie Państwo już we wtorkowej Gazecie Polskiej Codziennie – na papierze oraz online.
Jak mówi w rozmowie z „Codzienną” europoseł Elżbieta Rafalska, Trójmorze coraz bardziej rośnie w siłę i rozwija się w różnych dziedzinach. – Obecność Ukrainy na nowych zasadach rodzi szanse kolejnych państw – wskazała. – Budowanie powiązań między państwami naszego regionu jest niezwykle ważne z punktu widzenia gospodarki i bezpieczeństwa. To nowa droga, nowa szansa dla państw skupionych w Trójmorzu. Szczególnie ważna jest rola Polski oraz wsparcie amerykańskie. Rozwój Inicjatywy ma wymiar nie tylko symboliczny, lecz także psychologiczny. Ukraina już nie jest na obrzeżach, może czuć się znacznie bliżej Unii Europejskiej, nie jest pozostawiona sama sobie – podkreśliła europoseł. Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.
Wszyscy eksperci ds. żywności podkreślają – Polska jest absolutnie bezpieczna jeśli chodzi o produkcję i zapotrzebowania na żywność. Dane za pierwszy kwartał sugerują również, że mimo wojny na Ukrainie wzrósł eksport żywności z naszego kraju. - W najbliższym wyobrażalnym czasie ani Polsce, ani Europie nie grozi niedobór żywności. Dzięki naszym rolnikom. Każdego dnia trzeba im dziękować za to, że zapewniają nam bezpieczeństwo – mówił w Spale Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. żywności.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zdementowała doniesienia mediów związanych z totalną opozycją, które informowały, że agencja ma wycofać się z porozumień z kontrolerami lotów. - Nie grozi nam paraliż nieba, albo zerwanie porozumień – zapewniła rzeczniczka PAŻP Rusłana Krzemińska w rozmowie z „GPC”.
W tym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski, dziękując obrońcom Ukrainy za wytrwałość w walce.
Skupiona wokół prezydenta Francji Emmanuela Macrona koalicja Razem zdobyła 245 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, co zmuszą ją do szukania koalicjanta lub stworzenia rządu mniejszościowego. To może oznaczać paraliż państwa.
Już w tym tygodniu ma zostać osiągnięte porozumienie w sprawie eksportu
ukraińskiego i rosyjskiego zboża. – Chodzi o to, żeby można było odblokować porty, przede wszystkim port w Odessie, tak, żeby można było to zboże eksportować – powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ-ecie.
Z Rosji wyjeżdżają najzamożniejsi obywatele. Tylko w tym roku z kraju wyemigruje rekordowe 15 tys. milionerów. Dane dotyczące migracji bogaczy są doskonałym barometrem kondycji gospodarki. - Osoby zamożne są niezwykle mobilne, a ich przemieszczanie się może stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy co do przyszłych trendów krajowych – wskazuje ekspert.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. „Codzienna” we wtorek to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.