To był wspaniały sportowy wtorek w Tokio! Polscy sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich zdobyli cztery medale. Złoty (lekkoatletka Anita Włodarczyk), srebrny (wioślarki Karolina Naja i Anna Puławska) i dwa brązowe (zapaśnik Tadeusz Michalik oraz Malwina Kopron również w rzucie młotem). Tylko siatkarze zawiedli, przegrywając 2:3 w ćwierćfinale z Francuzami. Relację z olimpijskich aren przeczytają Państwo w środowej „Codziennej”.
W „Codziennej” polecamy także tekst o podwyżkach pensji dla polityków i wpływie na decyzje opozycji milionera Donalda Tuska. Jacek Liziniewicz w artykule „Milioner Tusk wstrzymuje KO” pisze, że decyzja o podwyżkach dla polityków nie przestaje budzić wielkich emocji. Politycy opozycji, którzy jeszcze przed rokiem byli za podwyższeniem uposażeń, teraz prześcigają się w pomysłach przeciwko inicjatywie rządu. Na czele krytyków stanął Donald Tusk, który w ciągu ostatnich kilku lat w Brukseli zarobił około 10 mln zł.
A co tam w gospodarce? Okazuje się, że Niemcy nie zamierzają wyłączać gazociągu Nord Stream 2. - Nawet jeśli prezydent Rosji Władimir Putin spróbuje wykorzystać go jako broń geopolityczną – donosi Bloomberg, powołując się na federalnych urzędników. Oznacza to, że Berlin nie ma zamiaru dotrzymać postanowień porozumienia z USA w tej sprawie. Tymczasem koalicja przeciwników kremlowskiej rury rośnie w siłę. Czy uda się powstrzymać budowę? Szczegóły w środowej „Codziennej”.
Na koniec sprawa, która interesuje światową opinię publiczną w szczególności. Też zresztą o sportowym aspekcie. Kryscina Cimanouska, białoruska lekkoatletka wykluczona z olimpiady w Tokio przez reżim w Mińsku, skorzystała z wizy humanitarnej zaoferowanej przez polskie władze. Dziś Warszawie wyląduje samolot z białoruską sprinterką. Skuteczność polskiej dyplomacji w zapewnieniu pomocy Cimanouskiej odnotowały światowe media. Więcej w artykule Joanny Kowalkowskiej „Udany bieg po wolność”.