W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano prestiżowe nagrody Totus Tuus przyznawane przez fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w przeddzień Dnia Papieskiego. To docenienie tych, którzy promują wartości chrześcijańskie. W tym roku również w dobie koronawirusa.
Gala honorowała osoby i instytucje, które promują wartości chrześcijańskie, a także propagują kulturę i tożsamość narodową w duchu nauczania św. Jana Pawła II.
Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki nagrodzeni zostali w kategorii „promocja godności człowieka” za „heroiczną pomoc osobom niepełnosprawnym w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa”. W Wielki Piątek odpowiedzieli oni na apel starosty bocheńskiego o opiekę nad chorymi z Domu Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie na COVID-19 zachorowało 49 osób, w tym 16 pracowników, i placówka została bez personelu.
„Niesienie pomocy osobom chorym z narażeniem własnego zdrowia i życia to wypełnianie ewangelicznego przykazania miłości bliźniego, to realizacja wyobraźni miłosierdzia św. Jana Pawła II”
– podkreśliła kapituła w uzasadnieniu nagrody.
Kazimierz Gustaw Zemła zdobył uznanie kapituły w kategorii „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” za „znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim”. Rzeźbiarz jest autorem m.in. pomników: Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycji rzeźbiarskich, w tym zespołu 40 rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach.
W kategorii „propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagrodzono dziennikarza i publicystę, autora wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych, współtwórcę kwartalnika „Fronda” Grzegorza Górnego. Nagroda została przyznana za „twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata”.
Nagrodą Totus Medialny uhonorowano osoby świeckie i duchowne zaangażowane w organizację mszy świętych online w okresie pandemii. „Kapłani i liderzy wspólnot parafialnych w krótkim czasie zorganizowali transmisje online mszy św. i nabożeństw, jak również wielu innych aktywności kościelnych – rekolekcji, rozważań Pisma Świętego, spotkań grup modlitewnych itp.” – podkreślono w uzasadnieniu nagrody.
Nagrodę specjalną przyznano o. prof. Jackowi Salijowi OP za „całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym”.