Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Bezprawne działanie ministra kultury“. Rada Mediów Narodowych podjęła uchwałę w sprawie akcji Sienkiewicza

Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej - czytamy w przyjętej w sobotę przez Radę Mediów Narodowych uchwale w sprawie bezprawnych działań ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, które podjął wobec mediów publicznych.

Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

RMN na sobotnim posiedzeniu przyjęła stanowisko dotyczące postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji.

Przypomniano w nim, że 27 grudnia 2023 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działający jako Walne Zgromadzenie spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. podjął decyzje o postawieniu ich w stan likwidacji. 29 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek radiofonii regionalnej.

W ocenie RMN Uchwały te są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z ustawą o radiofonii i telewizji oraz ustawą o Polskiej Agencji Prasowej.

RMN w swoim stanowisku uznała, że "spółki mediów publicznych mają umocowanie w przepisach przytoczonych aktów prawnych". "Nie mogą one zatem zostać postawione w stan likwidacji bez uprzedniej zmiany tych aktów prawnych".

"(...) biorąc pod uwagę treść wystosowanego przez Ministra komunikatu, jak również wypowiedzi jego nominatów w mediach publicznych można zakładać, że prawdziwym jego zamiarem było doprowadzenie do zmiany składów osobowych organów tych spółek. Jest to działanie niezgodne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, który stoi na stanowisku, że kształtowanie składów osobowych organów spółek publicznej radiofonii i telewizji przez przedstawiciela rządu jest niezgodne z ustawą zasadniczą".

– czytamy w stanowisku.

"Degradacja roli mediów"

Z kolei w przyjętej w sobotę przez RMN uchwale wskazano, że zmiany w składach osobowych organów spółek mediów publicznych, wskazując jako postawę prawną przepisy Kodeksu spółek handlowych, "narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej".

"Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej"

– podkreślono. Dodano też, że działania Sienkiewicza "pozostają w konflikcie z regulacjami konstytucyjnymi".

W uchwale RMN zwróciła uwagę, że "pomimo pojawiających się w przestrzeni publicznej wypowiedzi status prawny Rady Mediów Narodowych nie został nigdy zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny".

"Minister Kultury nie zastępuje i nie może zastępować Krajowej Rady w jej ustrojowej roli, a tymczasem do tego – także w świetle powołanego wyroku TK – sprowadzają się faktyczne, bezprawne działania Ministra Kultury. Minister zignorował nie tylko ten wyrok, ale także postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2023 r., w którym Trybunał zobowiązał Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmiany w ich zarządach".

– dodano.


 



Źródło: niezalezna.pl

#bezprawie Tuska #Rada mediów Narodowych #media #Bartłomiej Sienkiewicz