Zielona papryka reguluje przemianę materii, dostarcza wielu cennych soli mineralnych, witamin oraz flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki. Jedną z jej głównych zalet jest to, że zapobiega chorobom układu krążenia.
Zielona papryka była już doceniana wśród mieszkańców Ameryki Południowej ponad 2 tysiące lat temu. Krzysztof Kolumb, zdecydował się przywieźć ją do Europy. Do Polski warzywo trafiło dopiero w XVIII wieku. Przez lata traktowana była wyłącznie jako warzywo ozdobne i lecznicze. Dopiero w XX wieku dostrzeżono inne walory tego warzywa.
Tymczasem zielona papryka jest bardzo pożywnym warzywem. Różne witaminy i fitozwiązki występujące w zielonej papryce mają właściwości przeciwutleniające. Papryka zawiera witaminę A w postaci karotenoidów oraz witaminy B6, B9 i C, z których wszystkie są silnymi przeciwutleniaczami.
Poza właściwościami przeciwutleniającymi składniki odżywcze w zielonej papryce pełnią funkcję przeciwzapalną. Daje to ulgę w bólu i stanach zapalnych. Fitoskładniki pomagają również rozluźnić drogi oddechowe i zmniejszyć świszczący oddech w przypadkach astmy.
Dużym atutem papryki zielonej jest fakt, że zawiera dużą ilość witaminy E, zwanej również eliksirem młodości, a także witaminy C potrzebnej w budowie odporności. Jak każda papryka kryje w sobie pokłady witamin z grupy B i minerałów jak: wapń, potas, żelazo, magnez czy miedź.
Zielona papryka jest najmniej kaloryczna ze wszystkich kolorystycznych odmian, wobec czego w szczególności polecana jest osobom przebywającym na diecie.