Witamina słońca, czyli witamina D3 pomaga przy zwiększeniu odporności oraz ma wpływa na zdrowe kości. O tej witaminie mówi się bardzo dużo i wszędzie o niej słyszymy. Ale co z witaminą K2? Dlaczego należy je razem zażywać i jak na sobie oddziałują?
Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego syntetyczną witaminę należy przyjmować podczas posiłku. Witamina D odpowiada w naszym organizmie m.in. za pobudzenie wchłaniania wapnia i fosforu co ma ogromny wpływa na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt, oraz na ich odpowiednią gęstość.
Witamina D ma wpływ również na:
Witamina K dla naszego organizmu jest potrzebna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Witamina ta bierze udział w metabolizmie tkanki kostnej i przemianach wapnia. Posiada również właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Co ciekawe witamina K odgrywa również ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera oraz ograniczeniu uszkodzenia komórek nerwowych po wylewach.
Witamina K2 występie w bardzo ograniczonej ilości produktów. Najwięcej znajdziemy jej w natto, czyli w sfermentowanej soi. Niestety produkt ten nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Inne produkty z tą witaminą to np. sery camembert, munster, roquefort, brie.
Nie jesteśmy w stanie dostarczyć dziennego zapotrzebowania naszemu organizmu na tą witaminę. Z tego powodu ważna jest suplementacja witamina K2 (a konkretnie izoformą: K2 MK-7).
Ważne: Witamina K2 posiada bardzo niską toksyczność, dlatego nie należy się bać, że ją przedawkujemy.
Tak jak witamina D3 tak i witamina K2 jest rozpuszczalna w tłuszczach. Zaleca się, aby obie witaminy przyjmować razem podczas posiłku. Obie witaminy najlepsze swoje właściwości w całości wykorzystają, jeśli połączymy ich zażywanie wspólnie.
W naszym kraju z powodu pogody zaleca się suplementację witaminą D. Oficjalne zalecenia na dawkowanie witaminy D zależy od deficytu w organizmie i od występowania nadwagi i otyłości. Osoby dorosły powinny przyjmować około 2000-4000 IU witaminy D dziennie.
Warto wiedzieć, że witamina D powoduje wzrost stężenia wapnia we krwi, dlatego też duża porcja tej witaminy może doprowadzić do hiperkalcemii, czyli nadmiernej ilości wapnia we krwi. Z kolei nadmierna ilość wapnia sprzyja jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych i innych tkankach oraz narządach. Może dojść do rozwoju miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
I właśnie z tego powodu tak bardzo jest potrzebna podarz witaminy K2. Witamina ta ma za zadanie przetransportować wapń z krwiobiegu do kości.
Badania dowodzą, że osób, u których stwierdzono deficyt witaminy K2, cechuje wyższe ryzyko zwapnienia tętnic niż u osób, które dostarczają odpowiednie ilości tej witaminy.
Przy suplementacji witamina D warto pamiętać również o witaminie K2 (konkretnie izoforma: K2 MK-7)
Witamina D3 wraz z witaminą K2 chroni nasz organizm przed:
Warto więc wykonywać bania poziomu witaminy D w naszym organizmie.
Jeśli nasz organizm jest dobrze wysycony witaminą D (stężenie 25(OH)D na poziomie 50-100 ng/ml), wówczas nie ma konieczności suplementacji tą witaminą. W takiej sytuacji nie jest konieczne też przyjmowanie witaminy K2.