Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Domowy sposób na apetyt i trawienie. Śliwki – właściwości odżywcze, lecznicze i kaloryczne

Śliwki poprawiają apetyt i dobrze wpływają na trawienie. Są polecane na zaparcia, a wyciąg z nich wykorzystywany jest do produkcji leków m.in. preparaty na zaparcia. Różnorodność śliwek jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Śliwki świeże, śliwki suszone, śliwki wędzone, węgierki, mirabelki czy renklody. Lista właściwości śliwki jest naprawdę długa, więc warto zapoznać się z nią szczególnie, teraz gdy sezon na te owoce jest w pełni. 

Zdjęcie autorstwa MemorySlashVision z Pexels
Zdjęcie autorstwa MemorySlashVision z Pexels
Domowy sposób na apetyt i trawienie. Śliwki – właściwości odżywcze, lecznicze i kaloryczne

Jakie właściwości lecznicze posiadają śliwki?

Śliwki mają wspaniałe właściwości dla układu pokarmowego. Regulują trawienie, poprawiają apetyt i chronią przed wolnymi rodnikami. Owoc ten posiada dużą ilość błonnika, dlatego też śliwki są dobre na zaparcia. W połączeniu z kwasami organicznymi, winowym i jabłkowym pektyny działają oczyszczająco na przewód pokarmowy i gromadzący się w komórkach tłuszcz oraz cholesterol.

Z kolei systematyczne jedzenie 3 suszonych śliwek dziennie lub picie szklanki kompotu z suszu ureguluje pracę przewodu pokarmowego.

Śliwki: wartość odżywcza i kaloryczność

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Świeże śliwki mają około 46 kcal w 100 g, a średnia ilość węglowodanów w porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Pod względem kalorii śliwki suszone mają go najwięcej – w 100 g jest aż 360 kcal!

Śliwki nie są bogate w witaminę C, jednocześnie jednak zawierają witaminę A i rzadko występującą w owocach witaminę E, dzięki czemu uznawane są za cenne przeciwutleniacze.

Owoce zawierają również składniki mineralne takie jak: potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Śliwki mają sporo witamin z grupy B. Działanie antyoksydacyjne wzmagają w śliwkach, szczególnie w ich ciemnych odmianach, polifenole, w tym katechiny i kwas chlorogenowy. Dzięki tym związkom dieta obfitująca w śliwki wpływa antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo.

Z koli, jeżeli dodamy suszoną śliwkę do ciężkostrawnych potraw, takich jak bigos czy pieczeń, poprawimy ich smak i nie będzie nam dokuczała niestrawność. Wszystko to dzieje się za sprawą zawartych w owocach związkom zasadotwórczym, neutralizującym nadmiar kwasów trawiennych.

Właściwości śliwek suszonych 

Jeśli chodzi o śliwki suszone to ich susz jest aż pięciokrotnie bogatszym źródłem witaminy A i błonnika niż świeże owoce. Suszone śliwki są zalecane wegetarianom w diecie, gdyż są bardzo bogate w żelazo i fosfor.

Są pewne minusy suszonych śliwek są one ponad 5 razy bardziej kaloryczne niż świeże. Śliwki suszone z pestką zawierają aż 267 kcal w 100 g.

Jakie są odmiany śliwek?

Na świecie występuje ponad 6000 odmian śliwy domowej. Każda z nich to krzyżówka dzikich śliw: lubaszki (mirabelki), ałyczy i tarniny. 

Owoce dzielimy patrząc na kształt i wielkość: mirabelki, renklody, węgierki, śliwki okrągłe, jajowate i owalne. Mamy też podział na deserowe idealne do robienia przetworów, należą do nich: althana, zielona i ulena oraz węgierki - włoska, zwykła, łowicka oraz inne odmiany, takie jak herman, kirka, brzoskwiniowa i królowa Wiktoria.

Śliwki są wykorzystywane do całej gamy przetworów: kompoty, dżemy, marmolada, powidła. Wykorzystuje się je w również do ciast, sorbetów, pierogów czy knedli, a nawet do robienia marynaty i sosów do wędlin. 

Jak wysuszyć śliwki w domu?

Jeśli mamy w domu większy zapas śliwek, warto pomyśleć o ich zasuszeniu. Przydadzą się na te pory roku, w których świeżych śliwek raczej nie dostaniemy. 

Do suszenia idealnie nadają się bardzo dojrzałe węgierki, u których skórka przy szypułce zaczyna się lekko marszczyć. Owoce należy zanurzyć na minutę we wrzątku, aby skórka stała się delikatniejsza. Rozkładamy je na sitach i przez dobę suszymy w piekarniku w temp. 60 st. C. Potem dosuszamy w przewiewnym miejscu przez kolejne 24 godziny. Do suszenia można też użyć specjalnych suszarek do warzyw i owoców.

 



Źródło: niezalezna.pl

#śliwki #błonnik #pektywny #owoce śliwki #kuchnia #zdrowie

Mariola Łukawska