Jaworzec nieistniejąca obecnie wieś w Bieszczadach, leży na prawym brzegu rzeki Wetlinki, ok. 3 km na północ od Kalnicy. W Jaworcu znajduje się jedynie bacówka PTTK jest to jedno z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej, co sprzyja oglądaniu gwiazd. Przez Jaworzec prowadzą szlaki turystyczne na Połoninę Wetlińską oraz do rezerwatu przyrody „Sine Wiry”.
Wieś lokowana na prawie wołoskim przed 1580 przez Kmitów. W XVII wieku znana jako siedziba beskidników. W połowie XIX wieku właścicielem posiadłości tabularnej w Jaworcu z przysiółkami Bereh i Kobylyskie, był Karol hr. Łoś. W 1921 liczyła 78 domów i 501 mieszkańców (497 wyznania greckokatolickiego, 4 osoby wyznania mojżeszowego). W 1939 we wsi i przysiółkach mieszkało 670 osób.
Po II wojnie światowej wieś została całkowicie wysiedlona i zniszczona. W kwietniu 1945 ukraińscy nacjonaliści z UPA zamordowali trzy rodziny romskie, które przeżyły tutaj okupację niemiecką. Do dzisiaj zachował się żelazny krzyż na cokole z piaskowca ufundowany przez mieszkańców Jaworca dla upamiętnienia zniesienia pańszczyzny w 1848. Z drewnianej cerkwi pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra z 1846, która przestała istnieć po 1947, pozostały jedynie pozostałości podmurówki i betonowe schody.
Bacówka Jaworzec jest ulokowana na uboczu, w bardzo urokliwej dolince. Świetne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższe wakacje. Rozpoczęła swoją działalność wiosną 1976 roku. Zaczyna się tutaj otwarta 14 czerwca 2012 ścieżka historyczna „Bieszczady Odnalezione”, wiodąca po nieistniejących już wsiach Jaworzec, Łuh i Zawój. Na jej trasie znajdują się dwujęzyczne tablice (w języku polskim i ukraińskim), wskazujące granice wsi, miejsca po cerkwiach, cmentarze, studnie z odtworzonymi cembrowinami i żurawiami oraz piwnice dawnych domostw.
Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 1,2,3,5 oraz 8 i 9-osobowych. Ponadto wyposażone jest w węzeł sanitarny oraz bufet. Bacówka nie jest zelektryfikowana; po zmroku uruchamiany jest agregat prądotwórczy.
Schronisko oferuje wyjątkowy klimat. W ciągu dnia główną atrakcją są oczywiście rozległe, bieszczadzkie szlaki.
Bacówka PTTK Jaworzec, wysokość 605 m n.p.m., znajduje się przy czarnym szlaku na przełęcz Orłowicza przez Krysową, Wysokie Berdo nad nie istniejącą już wsią Jaworzec.
Obiekt z racji swojego położenia ma ograniczony dostęp do wody (szczególnie w lecie) oraz prądu. Braki sanitarne nadrabia jednak wspaniałe usytuowanie. Do schroniska nie można dojechać. Parking znajduje się przy wypale drewna – 10 minut od schroniska.
Bacówka od 2017 roku przechodzi generalny remont.