Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jak serwisować rower? Przegląd i konserwacja przed rozpoczęciem sezonu

Jeśli chcemy możliwie jak najdłużej czerpać przyjemność z jazdy rowerem, oczywiste jest, że wizyta w serwisie jest tylko kwestią czasu. Z całą pewnością są sytuacje, w których najlepiej jest oddać nasz rower w ręce specjalistów, jednak równie często podstawowy przegląd i konferwację naszych jednośladów jesteśmy w stanie zrobić samemu. Jak zatem serwisować rower w domowym zaciszu? Oto kilka praktycznych porad.

Ty Lu/pixabay.com/service/license/

Jeśli nie jesteśmy zbyt wprawnymi mechanikami, dobrze jest zostawić profesjonalnemu serwisowi wszelkie poważniejsze naprawy i wymiany części eksploatacyjnych. Przygody z samodzielnym serwisowaniem roweru wcale nie musimy zaczynać od próby wymiany opon, łańcucha czy poważniejszych prac przy przekładniach lub okładzinach hamulcowych.

Podstawowa konserwacja roweru

Zdecydowana większość prac serwisowych, które będziemy w stanie wykonać we własnym zakresie to tak zwana podstawowa konserwacja roweru. Na te zabiegi składa się cały szereg czynności – od utrzymywania roweru i jego poszczególnych elementów w czystości, aż po regularne zabiegi konserwacyjne, jak choćby smarowanie łańcucha. 

W ramach przygotowania roweru do nowego sezonu, poza dokładnym jego czyszczeniem, warto sprawdzić stan baterii we wszystkich komponentach takich jak: licznik i oświetlenie. Warto również pamiętać o dbaniu o kondycje opon i łańcucha. To właśnie regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach oraz smarowanie łańcucha będzie należało do najczęstszych prac serwisowych, które wokół naszego roweru będziemy w stanie wykonać samodzielnie.

Jakie akcesoria do konserwacji roweru?

Jeśli rozważamy rozpoczęcie przygody z samodzielnym serwisowaniem roweru, warto będzie wyposażyć się w kilka niezbędnych narzędzi i akcesoriów, które pomogą odpowiednio zadbać o kondycję naszego jednośladu i znacznie usprawnią nam pracę.

Co warto mieć na stanie domowego serwisu rowerowego?

  • Stojak rowerowy

Bez niego nie może się obyć żaden serwis rowerowy. Co prawda można rower obrócić do góry kołami, jednak szereg prac serwisowych i konserwacyjnych po prostu łatwiej jest wykonać, gdy rower stabilnie spoczywa na stojaku rowerowym. Najtańszą opcją jest stojak unoszący jedynie tylne koło. W przypadku bardziej profesjonalnych stojaków istnieje możliwość uniesienia całego roweru – jest to jednak opcja znacznie droższa.

  • Zestaw narzędzi rowerowych

Na rynku dostępnych jest sporo wstępnie skompletowanych zestawów narzędzi rowerowych. Często jest to dobry wybór, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z serwisowaniem jednośladów. Należy jednak dokładnie sprawdzić, jakie akcesoria i narzędzia znajdują się na stanie takiego gotowego zestawu. Zanim zdecydujemy się na zakup, dobrze jest sprawdzić, czy dany zestaw będzie w ogóle pasował do naszego roweru.

  • Klucze imbusowe do roweru

Popularne imbusy to zestaw obowiązkowy w rowerowym serwisie. Najlepiej wyposażyć się w zestaw w zakresie 1,5-10 mm

  • Śrubokręty rowerowe

Wystarczy podstawowy zestaw śrubokrętów płaskich oraz krzyżaków. Niekiedy przydatne mogą okazać się również klucze Torx, umożliwiające na przykład odkręcenie śrub z tzw. gwiazdką.

  • Pompka i akcesoria do konserwacji opon

Dobrym rozwiązaniem jest wyposażyć domowy serwis w pompkę stacjonarną oraz akesoria potrzebne do drobnych napraw kół i opon: dętki, zapasowe opony oraz łatki.

  • Przymiar i skuwacz do łańcucha

W celu uniknięcia zerwania lub uszkodzenia łańcucha, dobrze jest regularnie sprawdzać jego stan zużycia. W tym celu niezbędny będzie tzw. przymiar. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów tego typu w dość przystępnych cenach. Jeśli jednak okaże się, że łańcuch wymaga wymiany, wówczas niezbędny będzie skuwacz łańcucha. Tylko z jego użyciem sprawnie zdemontujemy łańcuch oraz dopasujemy, skrócimy i skujemy nowy.

  • Klucz do szprych

Niezbędny do dokonania korekt w luźnych szprychach oraz podstawowego centrowania koła.

  • Klucz dynamometryczny do roweru

Jego użycie gwarantuje dostosowanie odpowiedniej siły niezbędnej do dokręcenia śrub. W przypadku rowerów bardzo często podaje się maksymalny moment obrotowy, którego trzeba użyć w celu dokręcenia poszczególnych śrub.

  • Smar stały

Smar stały do łożysk w tubce wykorzystamy do smarowania gwintów pedałów oraz innych elementów, które chcemy zabezpieczyć przed zapiekaniem śrub. 

  • Oliwka do łańcucha

Łańcuch rowerowy smarujemy specjalną oliwką do łańcucha rowerowego. Procedura jest dość prosta. Na czysty łańcuch nanieś po kropli oleju na każdy sworzeń. Odczekaj kilka minut i przetrzyj szmatką.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#serwis rowerowy #serwisowanie roweru #konserwacja roweru #rower górski #pompka do roweru #jak dbać o rower

albicla.com@MariolaLukawska