Planując podróżowanie rowerem zarówno z mniejszymi, jak i większymi dziećmi, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są alternatywy dla fotelików rowerowych oraz przyczepek. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje ogromne plusy, ale niestety także minusy. Wbrew pozorom na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań takich jak przyczepki rowerowe, specjalny hol rowerowy a także zyskujące ostatnio coraz większą popularność w naszym kraju przyczepki jednokołowe. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie pogubić i jak dobrać odpowiednią opcję transportowania dziecka rowerem.
Próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie fotelik rowerowy czy przyczepka? Mamy już za sobą.
Poza fotelikami rowerowymi, które opisaliśmy w pierwszej części naszego poradnika, do wyboru mamy jeszcze rowerowe przyczepki, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jaką przyczepkę rowerową wybrać? Aby to sprawdzić, przeczytaj nasz tekst o przyczepkach rowerowych.
A jeśli żadne z przedstawionych wcześniej rozwiązań nie spełnia naszych oczekiwań? Jeśli nie fotelik rowerowy i przyczepka, to co? Jak się okazuje istnieje całkiem sporo interesujących alternatywnych możliwości przewożenia dzieci podczas rowerowych wypraw.
Specjalny typ przyczepek mocowanych najczęściej do sztycy siodełka, ramy lub bagażnika. Mają dużą nośność. Można w nich przewozić dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat lat. Jednokołowe przyczepki rowerowe dla dzieci bez możliwości pedałowania, posiadają co prawda tylko jedno koło, jednak pozostałe ich cechy i zasada działania są bardzo zbliżone, jak w przypadku tradycyjnych przyczepek dwukołowych. Podstawową zaletą jest znacznie lepsza zwrotność i stosunkowo niewielka szerokość, dzięki czemu z przyczepką tego typu wjedziemy wszędzie tam, gdzie zmieści się nasz rower. W przypadku przyczepek dwukołowych nie jest to takie oczywiste.
Specjalny typ przyczepek mocowanych najczęściej do sztycy siodełka, ramy lub bagażnika. Mają dużą nośność. Można w nich przewozić przeważnie dzieci w wieku od 2 do nawet 9 lat. Na rynku istnieją jednak modele, które pozwalają na wożenie dzieci już od 3 miesiąca życia. Jednokołowe przyczepki rowerowe dla dzieci wyposażone w łańcuch i pedały posiadają tylko jedno koło, jednak ich konstrukcja daje dziecku możliwość pedałowania podczas jazdy, lub swobodną jazdę z wygodnym podparciem dla stóp. Ich główną zaletą jest duża mobilność i możliwość wjechania z przyczepką praktycznie wszędzie tam, gdzie da radę wjechać rower. Jednokołowe przyczepki bez trudu radzą sobie na wszelkich nierównościach terenu, a jazda w nich sprawia małym pasażerom dużo więcej frajdy niż siedzenie w standardowej przyczepce. Bezpieczeństwo małych podróżników gwarantuje solidna rama siedzenia oraz pasy bezpieczeństwa (trzypunktowe lub pięciopunktowe). To wybór znacznie bardziej aktywizujący dziecko podczas jazdy.
Zasada działania jest bardzo zbliżona do jednokołowych przyczepek. Jednokołowe rowerki dla dzieci dołącza się do roweru rodzica pod siodełkiem. To dobra alternatywa dla dziecka zbyt dużego na jazdę w foteliku lub standardowej przyczepce, a jeszcze za małego do samodzielnej jazdy rowerem na dłuższej trasie. Idealnie sprawdzają się w przypadku dzieci w wieku 4-9 lat. Jazda tego typu modelem przypomina poruszanie się tandemem. Kierunek oraz prędkość podczas rowerowej wycieczki narzuca rodzic, a dziecko może wspomagać go aktywnie w czasie jazdy pedałując lub odpoczywać po dłuższym odcinku bardziej wyczerpującej trasy. Warto wspomnieć, że pozycja dziecka w czasie jazdy jest dokładnie taka sama, jak podczas jazdy na klasycznym rowerze.
Jest to rozwiązanie dedykowane nieco większym i bardziej doświadczonym rowerzystom. Dziecko musi być bowiem w stanie samodzielnie utrzymać się na rowerze w czasie jazdy. Do wyboru mamy w zasadzie dwa podstawowe rozwiązania: sztywny hol (typu trial angel, follow me i inne) oraz hol elastyczny (tow rope, TowWhee lub rozwijany hol rowerowy).
Sztywny hol do roweru to coś w rodzaju specjalnej ramy lub specjalnego uchwytu, którego jedną część mocujemy do roweru rodzica (na sztycy siodełka, bagażniku lub z wykorzystaniem elementów mocujących tylne koło). Przednie koło rowerka dziecięcego jest unoszone, a kierownica blokowana w jednej pozycji ze względów bezpieczeństwa. Jazda przypomina poruszanie się tandemem lub jednokołowym rowerkiem dziecięcym.
Elastyczny hol to rodzaj specjalnej linki (cienka kevlarowa żyłka, lub elastyczna lina bardzo podobna do liny bungee). Jeden koniec linki mocuje się do roweru rodzica, natomiast drugi do kierownicy roweru dziecięcego. Ten rodzaj holowania małego pasażera wymaga zdecydowanie największych umiejętności. Niezbędne jest panowanie nad rowerem w czasie jazdy oraz hamowanie w odpowiednich momentach, aby uniknąć kolizji z rowerem rodzica.