Na świecie wyodrębniono się ponad 40 gatunków tej rośliny.
W Polsce najpopularniejsze są 3 odmiany mięty:
- mięta pieprzowa - będąca krzyżówką mięty zielonej i nawodnej. Odmiana ta wykorzystywana jest do przypraw i do deserów, koktajli, jako napar leczniczy czy jeden ze składników kosmetyków.
- mięta zielona - o podobnych właściwościach do mięty pieprzowej, wykorzystywana jest w produkcji past do zębów i gum do żucia.
- mięta polna - pita w postaci herbaty
Mięta i jej właściwości zdrowotne
Mięta jest bogatym źródłem antyoksydantów, garbników i fitozwiązków. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa stymulująco na pracę mózgu. Używana jest jako środek na złagodzenie wymiotów i nudności.
Mięta jest bogatym źródłem witamin zawiera m.in.:
- kwasy organiczne,
- flawonoidy,
- prowitaminę A,
- witaminę C,
- sole mineralne (potas, wapń, magnez, żelazo, cynk),
- olejki eteryczne - mentol, limonen.
Mięta pomaga przy następujących problemach:
- Zespół jelita drażliwego (IBS) - mięta, a właściwie olejek z mięty, działa na jelita przeciwbólowo i skutecznie łagodzi ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym.
- mięta na ból brzucha - olejki zawarte w mięcie mogą w niektórych przypadkach zastąpić leki, ponieważ redukują skurcze, niwelując ból.
- niestrawność - herbata warto pić profilaktycznie, a obowiązkowo po obfitym posiłku.
- ból głowy - herbata z mięty brazylijskiej (hyptis crenata) łagodzi ból głowy
- podrażniona skóra - przy stanach zapalnych skóry dobrze jest nasmarować ją olejkiem z mięty. Złagodzi on też podrażnienia spowodowane ukąszeniami insektów bądź poparzeniem słonecznym. Jest polecany w leczeniu trądziku.
- zatoki - inhalacje olejkiem z mięty pieprzowej udrażniają nos i zatoki. Wystarczy kilka kropel olejku z mięty dodanych do dyfuzora lub naczynia z gorącą wodą. Olejek z mięty jest jednym z głównych składników tabletek i pastylek na ból gardła - działa odkażająco i przeciwbólowo, szczególnie na błony śluzowe, dając przy okazji uczucie miłego chłodu.
- pobudza – jeśli jest wypita w dużych i mocnych ilościach
- stres - preparaty i herbaty z mięty łagodzą stres, a zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie. Wypita herbata miętowa na noc, tuż przed snem sprawi, że będzie on spokojniejszy.
- koncentracja
- wirusy i bakterie - mięta ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga walkę z bakteriami, które wywołują dolegliwości układu pokarmowego, a także z Salmonellą, E.coli i gronkowcem złocistym.
Czy kobiety w ciąży mogą pić miętę?
Picie mięty jest zalecane w czasie nudności ciążowych. Regularne picie mięty redukuje stres czy zmniejsza ból głowy. Picie mięty w ciąży jest to również ulga dla układu trawiennego, ponieważ działa rozkurczowo i ma właściwości wiatropędne. Mięta na zgagę jest wręcz idealna do picia w ciąży. Herbata z mięty jest idealną alternatywą dla kawy i tradycyjnej herbaty, które kobiety w ciąży powinny ograniczać
Picie dużych ilości herbaty z mięty może wywoływać:
- ból brzucha
- senność
- zaburzenia równowagi
Jeśli takie objawy się pojawią w okresie ciąży, należy skonsultować je z lekarzem.
Działania niepożądane
Skutki uboczne dużej ilości mięty pod różną postacią mogą wywoływać różne działania niepożądane.
Olejek z mięty pieprzowej – w zbyt wysokim stężeniu ma działanie drażniące.
Krople żołądkowe na bazie mięty – przyjmowanie ich w dużych ilościach mogą wywołać wymioty, biegunkę, senność, zaburzenia równowagi, apatię.
Napar z mięty – pity w dużych ilościach może mieć działanie przeczyszczające.
Jak parzyć herbatę z mięty?
Herbata z mięty najlepiej smakuje parzona. Wystarczy wsypać do filiżanki 1 łyżkę świeżych lub suszonych liści mięty lub też 1 torebkę suszonych liści i zalać wrzącą wodą. Zaparzać pod przykryciem przez minimum 5 minut, następnie odcedzić.
Herbata najlepiej smakuje niesłodzona, ale i z dodatkiem cytryny czy rumianku.
Źródło: niezalezna.pl, PAP
#kuchnia #odmiany mięty #odporność #właściwości zdrowotne #herbata miętowa #porady
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska