Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Główne błędy żywieniowe obniżające efektywność zawodową Polaków

Zwiększona ekspozycja na stres i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekładają się wprost na problemy ze zdrowiem pracowników, a w konsekwencji na większą skłonność do absencji oraz obniżanie efektywności biznesowej firm. Szereg niezależnych organizacji, które zajmują się żywieniem, zgadza się, że pracownicy odżywiają się nieprawidłowo, zwłaszcza w pracy.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
piviso, pixabay

Główni wrogowie produktywności, czyli efekt realizacji złych nawyków żywieniowych pracowników to: dieta uboga w warzywa i owoce, omijanie śniadań, odwodnienie oraz nadużywanie słodyczy. 

Zbyt późne śniadanie

Niejedzenie śniadania o odpowiedniej porze może przyczynić się do nieefektywnego rozpoczęcia dnia. Brak systematyczności w przyjmowaniu i wydatkowaniu energii blokuje osiągnięcie takiej produktywności jak w sytuacji, gdy komórki są prawidłowo odżywione. Potrzebują one energii od samego rana, dlatego nie powinno się odwlekać momentu zjedzenia śniadania dłużej niż o godzinę od wstania. Spożywając śniadanie mamy większą zdolność kontrolowania głodu i sytości. Dobrze skomponowane śniadanie ma wpływ na jakość i ilość żywności spożywanej w ciągu dnia. Osoby jedzące śniadania mają wyższą gęstość odżywczą diety w stosunku do ogólnej ilości spożytych kalorii, co skutkuje poprawą zdolności  odtwarzania zgromadzonych informacji i uczenia się.

Niestety aż 46% pracujących Polaków zaczyna nieefektywnie dzień, gdyż je śniadanie zbyt późno. Część z respondentów w ogóle nie je śniadań, co przez narastający głód może skutkować przyjęciem w ciągu dnia o nawet 300 kalorii więcej niż osoby, które go nie omijają. Brak wykształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych skutkuje rosnącą liczbą osób z nieprawidłową masą ciała, w tym przede wszystkim z nadwagą i otyłością.

50% pracujących Polaków nie je codziennie owoców, 40% warzyw

Owoce i warzywa są ważnym elementem zdrowej diety. W pracy bez względu na miejsce jej wykonywania spędzamy średnio co najmniej 8 godzin dziennie. Według zaleceń dietetyków owoce i warzywa powinny być jedzone w ilości minimum 400 g dziennie w proporcji ¼ do ¾, im ich więcej tym lepiej. 

Polacy pracując podjadają między posiłkami

Jak pokazały wyniki badania, aż 86% pracujących Polaków pracując podjada między posiłkami, niestety często ze szkodą dla swojego organizmu. Podjadanie między posiłkami może być spowodowane złą kompozycją posiłków lub nieregularnością ich spożycia. Gdy niedostatecznie najadamy się głównymi posiłkami lub gdy przerwa między nimi jest zbyt długa, ryzyko podjadania znacznie rośnie.

Wyniki badania „Nawyki żywieniowe pracujących Polaków” pokazały, jakie główne błędy żywieniowe popełniamy i jak obniżają one naszą efektywność w trakcie dnia pracy. Wnioski z raportu, opracowanego przez dietetyka nie napawają optymizmem. Pokazują także jak ważna jest rola pracodawcy w edukacji żywieniowej pracowników i wdrażaniu programów prozdrowotnych.

Firma Dailyfruits, przeprowadziła badanie na grupie 1055 pracujących Polaków w wieku od 18 do 65 lat.

 



Źródło: infowire.pl, niezalezna.pl

#dieta #zdrowie #styl życia #błędy żywieniowe #stres #piramida żywienia

albicla.com@MariolaLukawska