Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą • • •

Żyrandol z Wielkiej Synagogi zniszczonej przez Niemców

Żyrandol ze zniszczonej przez Niemców jesienią 1939 r. Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu ponownie zawisł w miejscu modlitwy: w jedynej ocalałej w mieście bóżnicy Chewra Lomdej Misznajot. Żyrandol został odnaleziony podczas prac archeologicznych latem 2004 r. Przeprowadzono je w miejscu, w którym znajdowała się kiedyś dawna bożnica. Zabytek został poddany renowacji trwającej kilka miesięcy.

Odnaleziony żyrandol z Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu
Odnaleziony żyrandol z Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu

 Pracujemy jeszcze, aby go odpowiednio wyeksponować. Zostanie podświetlony. 

– powiedział dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz.

Planowane jest również zbudowanie repliki żyrandola, która zawisłaby w niewielkim parku upamiętniającym Wielką Synagogę. Zostanie on otwarty w 90. rocznicą spalenia bożnicy przez Niemców. Centrum prowadzi zbiórkę funduszy, by sfinansować stworzenie parku, w tym wykonanie repliki żyrandola. Prowadzona ona jest w Internecie pod adresem: https://zrzutka.pl/pomoz-upamietnic-wielokulturowy-oswiecim-zrzutka-na-park-pamieci-wielkiej-synagogi-tpxde7.

Wielka Synagoga została wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu, które wcześniej także zajmowała bożnica. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. Wielka Synagoga została spalona, a pogorzelisko zostało rozebrane. 

Synagoga Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny. Jego budowę rozpoczęto ok. 1913 r., a swoje funkcje spełniał do 1939 r. Podczas wojny wnętrze zostało zniszczone, a budynek służył m.in. jako niemiecki magazyn amunicji. Po wojnie grupa ocalonych z zagłady oświęcimskich Żydów przywróciła jej pierwotną funkcję. Po kilku latach opuścili Polskę, a budynek stał nieużywany. Znajdowała się w nim m.in. hurtownia dywanów. 

W 1998 r. budynek został zwrócony bielskiej gminie żydowskiej, jako pierwszy obiekt żydowskiego kultu religijnego w Polsce oddany w ręce prawowitych spadkobierców po upadku komunizmu. Bielska społeczność w tym samym roku przekazała go na rzecz Centrum Żydowskiego.

 

 



Źródło: dzieje.pl

#Oświęcim #II wojna światowa #Wielka Synagoga #miejsce pamięci

Magdalena Łysiak