Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zrabowany przez Niemców w 1933 roku obraz, odnalazł się w... Izraelu

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie potwierdziło, że XIX-wieczne dzieło Józefa Israëlsa, który jest w jego posiadaniu, zostało zrabowane przez Niemców żydowskim właścicielom. W październiku zostanie zwrócony spadkobiercom. Obraz zajęty w 1933 r. od niemieckiego potentata medialnego Rudolfa Mosse'a wszedł do kolekcji muzeum Izraela 60 lat później.

Od ciemności do światła, mal. Jozef Israëls
Od ciemności do światła, mal. Jozef Israëls
Estate of Rudolph Mosse

Od ciemności do światła (1871) holenderskiego malarza Jozefa Israëlsa został zidentyfikowany w 2017 r. przez Mosse Art Research Initiative.  Przez lata był często pokazywany w muzeum żydowskiej galerii Old Masters i wypożyczany na wystawy międzynarodowe. Obraz został sprzedany na aukcji w 1934 r. Ponownie pojawił się na rynku w 1993 r., kiedy to został kupiony przez dilera sztuki z Tel Awiwu Meira Sterna, który sam ocalał z Auschwitz. Stern sprzedał dzieło prywatnemu kolekcjonerowi, a ten podarował go muzeum w tym samym roku.

To pokazuje, jak wielkie wyzwania stoją przed wszystkimi krajami, aby zidentyfikować i zwrócić prawowitym właścicielom i ich spadkobiercom, zagrabione podczas II wojny światowej dzieła sztuki. Około 600 dzieł sztuki skonfiskowanych podczas II wojny światowej i odzyskanych przez siły alianckie zostało przeniesionych do Izraela przez żydowskie agencje restytucji na początku lat 50. XX wieku. Przedmioty te, przechowywane w Muzeum Izraela w Jerozolimie, były eksponowane i są katalogowane na stronie internetowej instytucji, ale niewiele wróciło do spadkobierców pierwotnych właścicieli.

Przez lata starano się zwrócić te dzieła sztuki, ale nie było to zbyt dobrze zorganizowane.

– powiedziała theartnewspaper.com Colette Avital, przewodnicząca Centrum Organizacji Ocalonych z Holokaustu w Izraelu.

W przeszłości „ludzie szukali swoich rodzin; nie szukali swoich obrazów.

– powiedział Shlomit Steinberg, kustosz sztuki europejskiej w Muzeum Izraela.

Ministerstwo kultury Izraela zorganizowało we wrześniu konferencję w celu przeszkolenia około 50 muzealników w zakresie badań proweniencyjnych podczas II wojny światowej.

 


 

 


 

 

 

 



Źródło: theartnewspaper.com

#Israëls #niemieckie zbrodnie wojenne #II wojna światowa #zrabowane dzieła sztuki

Magdalena Łysiak