„Przebudzone spojrzenia” to animacja, która przenosi widzów do Lwowa okresu międzywojennego, by mogli poznać katedrę ormiańską i jej twórców. Katedra to miejsce, które współtworzyli znani polscy artyści, czerpiąc inspirację z różnych kultur. Film „Przebudzone spojrzenia” ożywia malowidła Jana Henryka Rosena zdobiące wnętrze katedry oraz opowiada historię osób na nich przedstawionych – pisze na swojej stronie Instytut Polonika.
W filmie „występuje” zatem architekt Franciszek Mączyński, dzięki któremu możliwa była przebudowa poprzedniej świątyni. Zaraz po nim głos zabiera malarz, autor mozaiki w kopule katedry – Józef Mehoffer. O sobie opowiada także autor przepięknych malowideł ściennych – Jan Henryk Rosen. To jego twarz skrytą za postacią setnika widać wraz początkiem tej historii. Zaś w scenie Ukrzyżowania „pokazuje się” ojciec malarza – Jan Bogumił Rosen, który delikatnie pochyla głowę przed Ukrzyżowanym Chrystusem. Sprawne oko zapewne dostrzeże tu rodzinne podobieństwo ojca i syna.
Kolejna postać, podobnie jak poprzednia, rozpoczyna opowieść od ukazania swojego wizerunku. To Dionizy Kajetanowicz – administrator diecezji lwowskiej, skazany na 10 lat łagrów, który niestety nie dożył zwolnienia. Jego zwierzchnik arcybiskup Józef Teodorowicz jest kolejnym lektorem tej opowieści. Ukazuje się jako św. Grzegorz Oświeciciel. To dzięki jego odwadze, uporowi i wizji, która trwała przez niemal 30 lat posługi w tym miejscu, możliwa stała się tak spektakularna przemiana kościoła, on bowiem zatrudnił Mączyńskiego, Mehoffera i Rosena.
We wnętrzu katedry nie zabrakło innego artysty – Jacka Malczewskiego. Jego historia rozpoczyna się od ukazania portretu artysty w habicie franciszkańskim. Nie bez powodu zresztą. Jako jeden z nielicznych artystów wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, będącego pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka.
Animację zamyka opowieść ukazanego na marach Odilona. Benedyktyna i przełożonego opactwa w Cluny. To w tym przedstawieniu wyraźnie przenikają się dwa światy: ten namacalny i ten niematerialny, duchowy.
Film „Przebudzone spojrzenia” towarzyszy wystawie „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”, która będzie dostępna w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 2 października do 25 listopada 2019.