Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Znaleziono 107 szkieletów z czasu II wojny światowej

W śródmieściu Gdańska znaleziono szczątki 107 osób – niemieckich żołnierzy i cywilów zmarłych m.in. w czasie walk o miasto w 1945 r. Byli to pacjenci dawnego szpitala wojskowego. Szczątki ekshumowano. O ich ponowny pochówek w nowym miejscu zadba niemiecka organizacja.

Marzec 1945 - lekki krążownik "Leipzig" ostrzeliwuje wojska sowieckie nacierające na Gdynię
Marzec 1945 - lekki krążownik "Leipzig" ostrzeliwuje wojska sowieckie nacierające na Gdynię

Jak poinformował gdański archeolog Maciej Stromski, który sprawował nadzór archeologiczny nad pracami, szczątki znajdowały się zasypanych transzejach (rowach będących elementami dawnych fortyfikacji) sąsiadujących z bastionem. W trakcie prac ekshumowano szkielety 107 osób. Dodał, że zmarli byli pacjentami szpitala przy dzisiejszej ul. Kieturakisa, która to placówka w czasie II wojny światowej opiekowała się m.in. niemieckimi żołnierzami. Część ciał została pochowana w indywidualnych mogiłach, a część w grobach zbiorowych. Zdaniem Stromskiego pochówków dokonywano sukcesywnie, w ślad za kolejnymi zgonami pacjentów szpitala. Zwłoki grzebano bezpośrednio w ziemi, bez trumien.

Archeolog wyjaśnił, że wśród zmarłych byli zarówno cywile, jak i żołnierze. Dodał, że taki wniosek można wysnuć na podstawie nielicznych przedmiotów znalezionych przy szczątkach. Podkreślił, że cywilów można było poznać m.in. po obuwiu, z kolei przy szkieletach wojskowych znajdowano m.in. nieśmiertelniki, guziki mundurowe czy inne elementy umundurowania.

Ciekawostką jest fakt, że jedną z osób pochowano wraz ze szpitalnym łóżkiem” – poinformował Stromski.

Groby pochodzą prawdopodobnie z pierwszych miesięcy 1945 r., kiedy to zbliżający się do Gdańska front, a następnie walki o miasto sprawiły, iż nie sposób było przewozić ciał zmarłych na cmentarze i zdecydowano się na pochówki w pobliżu szpitala. Historycy od dawna wiedzieli, że w jego okolicy chowano pacjentów, nieznana była jednak lokalizacja mogił. Przed kilkoma laty wskazał ją w przybliżeniu były pracownik gdańskiej spółki opiekującej się terenami zielonymi.

 

 



Źródło: pap.pl

#Gdańsk #II wojna światowa #szczątki ludzkie #szpital wojskowy

redakcja