W wieku 97 lat zmarł w Holonie ocalały z łódzkiego getta Eliezer „Lolek” Grynfeld – informuje w czwartek dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska. Był współautorem autobiograficznej książki „Gwizd życia” oraz działał na rzecz upamiętnienia dziejów łódzkich Żydów.
Dziś rano zmarł w Holonie Eliezer Lolek Grynfeld. Łodzianin, Ocalały z łódzkiego getta. Nazywał się chłopakiem z Nowomiejskiej. Urodził się w 1923 roku. Po wojnie ożenił się z Rachelą Grynglas. Z Polski wyjechali w połowie lat 50., ale dokąd mogli zawsze wracali do Polski i rodzinnej Łodzi.
– przekazała na swoim profilu na Facebooku Podolska.
Dyrektor Centrum Dialogu dodała, że razem z żoną napisał wspomnienia pt. "Gwizd życia" i – jak zaznaczyła –
Lolkowi zawdzięczamy m.in. logo obchodów getta i wiersze Abramka Koplowicza, o którego pamięć zabiegał na całym świecie.
Grynfeld był bowiem przyrodnim bratem poety z łódzkiego getta Abrahama Koplowicza i po wojnie doprowadził do wydania jego wierszy po polsku, a potem w języku hebrajskim i innych językach.
Po likwidacji Litzmanstadt Ghetto w 1944 roku trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Rok później udało mu się uciec z tzw. marszu śmierci. Od 1956 r. mieszkał w Izraelu, gdzie m.in. w Instytucie Jad Waszem upamiętniał dzieje polskich i łódzkich Żydów oraz Holocaustu.
Żałuję, że nie doczekał naszej instalacji inspirowanej wierszem Abramka Marzenie. Lolkowi marzyły się pomniki Abramka w każdym kraju i na każdym kontynencie. Będziemy Cię pamiętać, Lolku. I Twoje niezapomniane dowcipy. I zadbamy o Twoje drzewko w Parku Ocalałych.
– zapewniła Podolska.