14 października po raz 10. odbędzie się akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci”, która przypomina o tysiącach zamordowanych Polaków na obszarach siłą wcielonych do III Rzeszy w roku 1939, w tym o powstańcach wielkopolskich, śląskich oraz innych twórcach II Rzeczypospolitej.
Tylko do końca 1939 r. na terenie Wielkopolski, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej Niemcy zamordowali około 40 tysięcy przedstawicieli polskich elit.
https://www.youtube.com/watch?v=IvtcUH3Xs9I
W niedzielę, 14 października o godz. 12:00 zapłoną znicze w miejscach egzekucji i niemieckiego terroru. Celem akcji jest przypomnienie sylwetek osób, które w danym regionie poniosły śmierć z powodu swojej przynależności narodowej oraz aktywności społecznej, a także zwrócenie uwagi na system okupacyjny wprowadzony na terenie ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej.
„Zapal znicz pamięci” w 2018 r. upamiętnia: Franciszka Kręckiego, Leona Prauzińskiego, ks. Władysława Robotę, ks. Franciszka Szczygłowskiego i Tomasz Wilkonskiego.
Uczestnicy akcji mogą nadsyłać fotografie wykonane w miejscu pamięci na adresy: [email protected] oraz [email protected]
W Poznaniu uroczyste zapalenie zniczy pamięci odbędzie się 14 października o godz. 12:00 na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Obecni będą przedstawiciele organizatorów: dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN, Piotr Bernatowicz, prezes Radia Poznań oraz Patron Honorowy – Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem pionów edukacyjnych IPN z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic oraz Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych.