Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Zagrożona – ważna dla Polaków – rzymska kawiarnia

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że wystosuje do władz Rzymu i właściciela lokalu, w którym mieści się historyczna kawiarnia Antico Caffè Greco, pismo z prośbą o zainteresowanie się jej sytuacją. Bliskiej Polakom kawiarni przy via Condotti, odwiedzanej niegdyś przez wielkich polskich poetów, pisarzy i malarzy, grozi w najbliższym czasie eksmisja na mocy wyroku sądowego w rezultacie sporu między najemcą a właścicielem.

Ludwig Passini - Caffè Greco
Ludwig Passini - Caffè Greco

Chodzi o to, by nie niszczyć dziedzictwa kulturowego.

– podkreślił wicepremier podczas wizyty w kawiarni, gdzie obejrzał między innymi pamiątki obecności polskich artystów w tym miejscu.

Gliński jednocześnie zaznaczył, że możliwości interwencji ze strony Polski są ograniczone.

Kawiarnia otwarta została w 1760 roku obok Placu Hiszpańskiego i szybko stała się miejscem spotkań artystycznej elity europejskiej. To najstarsza kawiarnia w Rzymie. Przesiadywali w niej m.in. Stendhal, Goethe, Byron, Liszt, Keats, Ibsen, Andersen, Mendelssohn czy Wagner. Polscy twórcy, którzy odwiedzali Antico Caffè Greco to: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy. 

Ściany kawiarni obwieszone są portretami słynnych bywalców, a także obrazami wybitnych twórców. 

 



Źródło: dzieje.pl

#Antico Caffe Greco #polskie pamiątki #MKiDN

Magdalena Łysiak