Przez najbliższy tydzień 50 młodych dyrygentek i dyrygentów z 24 krajów – w tym 10 Polaków – będzie rywalizować o Złotą Batutę i 25 tys. euro w rozpoczętym w piątkowy wieczór w Katowicach X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
W programie piątkowego koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Śląskiej znalazły się utwory katowickich kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego i Eugeniusza Knapika. Trzyetapowe przesłuchania konkursowe rozpoczną się w sobotę.
Cieszę się, że tak licznie chcieli przybyć do Polski, do Katowic, młodzi adepci sztuki dyrygenckiej. Oni są dla nas najważniejsi, to dla nich w takim wspaniałym gronie spotykamy się już po raz dziesiąty
- powiedział podczas inauguracji konkursu dyrektor katowickiej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, członek konkursowego jury Mirosław Jacek Błaszczyk.
Przesłanie do uczestników i organizatorów konkursu skierował prezydent Andrzej Duda, który objął konkurs swoim honorowym patronatem.
Uważam za bardzo cenne, że dzięki wysiłkom wielu osób, które w ciągu minionych już blisko 40 lat angażowały się w organizację imprezy, konkurs zdobył wielkie uznanie w międzynarodowym środowisku muzycznym. Chciałbym podziękować państwu za dbałość o jego profesjonalny przebieg i za troskę o wysoki poziom artystyczny
- napisał prezydent.
Także premier Beata Szydło w liście skierowanym do uczestników i organizatorów konkursu oceniła, że "katowicki konkurs zapisał się na muzycznej mapie Europy i świata jako jedno z najbardziej prestiżowych i znaczących artystycznie polskich osiągnięć". List szefowej rządu odczytał podczas inauguracji konkursu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Inicjatorom i organizatorom konkursu przekazuję wyrazy uznania i dziękuję za realizację przedsięwzięcia, które przyciąga tu melomanów z całego świata, promując Polskę i naszą narodową kulturę. Uczestnikom życzę powodzenia i - by przywołać słowa patrona rywalizacji, Grzegorza Fitelberga - atmosfery entuzjazmu, która pozwoli zaprezentować państwa wrażliwość i umiejętności warsztatowe. Jestem przekonana, że jubileuszowy, dziesiąty międzynarodowy konkurs dyrygentów przyniesie niezapomniane wrażenia; że ofiaruje nam muzykę, która zdolna jest nas zachwycić i poruszyć
- napisała premier.
Katowicki konkurs dla dyrygentów i dyrygentek, którzy nie ukończyli 35 lat, należy do najważniejszych polskich konkursów muzycznych, a jednocześnie zaliczany jest do wiodących konkursów dyrygenckich na świecie m.in. ze względu na bardzo dużą liczbę kandydatów dopuszczanych do rywalizacji. Do tegorocznej edycji napłynęło 270 zgłoszeń, z których oficjalne wymogi spełniło ponad 170 z 41 krajów. Do konkursu zakwalifikowano 50 dyrygentów z 24 krajów. Do drugiego etapu przejdzie 12 osób, do trzeciego, finałowego – sześcioro.
Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury złożone z wybitnych i zasłużonych dyrygentów. Wśród nich są m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Eugeniusz Knapik, Juozas Domarkas, Jorma Panula czy Michael Zilm. Finał konkursu odbędzie się 24 listopada, a koncerty laureatów - 25 i 26 listopada w Katowicach i 27 listopada w Warszawie.
Zwycięzca otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Laureaci drugiego i trzeciego miejsce dostaną odpowiednio Srebrną i Brązową Batutę oraz 20 i 15 tys. euro. Dużą wartość dla laureatów mają też nagrody pozaregulaminowe, którymi są głównie zaproszenia do udziału w koncertach symfonicznych z najlepszymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Łączna pula nagród wynosi 82 tys. euro.
Wszystkie przesłuchania konkursowe można śledzić na żywo w internecie pod adresem www.fitelbergcompetition.com/pl.