„Uwolnij mnie”, zwycięzca w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji oraz nagrody dla najlepszego filmu i reżysera Włoskiej Akademii Filmów Dokumentalnych, jest fascynującym spojrzeniem na wysiłki kapłanów na Sycylii, próbujących nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na egzorcyzmy kościelne. Film wejdzie do kin 19 października.
Każdego roku we Włoszech, w Europie i na całym świecie coraz więcej osób twierdzi, że ich choroby są spowodowane demoniczną obecnością. Kościół katolicki reaguje na ten kryzys, coraz częściej mianując księży egzorcystów i organizując dla nich kursy szkoleniowe. Aby odpowiedzieć na rosnącą liczbę próśb o uwolnienie od zła, wszystkie francuskie diecezje powołały co najmniej jednego egzorcystę. W Hiszpanii archidiecezja Madrytu desperacko próbuje wypełnić siedem dodatkowych pozycji. Tylko w Rzymie i Mediolanie liczba egzorcystów wzrosła z sześciu do dwunastu, a Kościół powołał centrum telefoniczne do spraw nagłych wypadków. W Stanach Zjednoczonych liczba egzorcystów wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dziesięciokrotnie, w Polsce jest ich ponad 150.
Ojciec Cataldo jest weteranem, jednym z najchętniej odwiedzanych egzorcystów na Sycylii. W każdy wtorek wielu wierzących pojawia się na jego mszy uwolnienia, szukając lekarstwa na te dolegliwości, których nie da się wyjaśnić w sposób znany nauce. Gloria, Enrico, Anna i Giulia uczęszczają na msze Ojca Cataldo szukając lekarstwa na swoje choroby, które trudno nazwać i na które ciężko znaleźć odpowiedź. W jakim stopniu każdy z nas, człowiek wierzący czy nie, jest gotowy, aby obnażyć się przed innymi i ujawnić swoje cierpienie i odczuwany dyskomfort? I nawet gdyby w rzeczywistości był to sam Szatan, jakie cierpienie jesteśmy w stanie znieść, aby zostać „uwolnionym od zła”? „Uwolnij mnie” to opowieść o praktyce egzorcyzmów i ludzkich problemach życia codziennego: kontrasty między tradycjami antycznymi a nowoczesnymi nawykami, między sacrum i profanum, spotykają się w tym zdumiewającym dokumencie.
Każdy egzorcysta boryka się z dylematem, decydując o tym, czy stan osoby jest wynikiem problemów psychicznych czy demonicznej aktywności. Ta szara strefa pomiędzy stanem mentalnym a duchowym wyraźnie zainteresowała reżyserkę:
Moim głównym celem było znalezienie historii o obsesjach, o podróży przez uzależnienia psychiczne. Nie spodziewałam się, że natknę się na odkrycie jeszcze bardziej szalone niż moje szalone oczekiwania. Kurs szkoleniowy dla księży egzorcystów zorganizowany przez Kościół Katolicki. Sycylia wraz z 20 egzorcystami stanowi, wraz z Lombardią, epicentrum tej praktyki. Stało się to punktem wyjścia do naszych długich badań, podczas których braliśmy udział w wielu mszach uwalniania, bardzo szczególnym rodzaju mszy, który odbywa się co tydzień, trwającej co najmniej trzy godziny, podczas której Bóg jest błagany o zbiorowe uwolnienie od zła. Stanowi ona pierwszy krok do prywatnych egzorcyzmów.
- mówi Federica Di Giacomo.
Film "Uwolnij mnie" wejdzie do kin w najbliższy piątek 19 października.