Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

W Jarosławiu powstaje Izba Pamięci. Znajdą się tam unikalne eksponaty z Auschwitz

Dokumenty, fotografie, listy więźniów obozu Auschwitz oraz wspomnienia tych, którzy przeżyli to niektóre z eksponatów, jakie znajdą się w Izbie Pamięci powstającej w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu (Podkarpackie).

By Bundesarchiv, B 285 Bild-04413 / Stanislaw Mucha / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5337694

Jak przypomniał Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu popularna "Budowlanka" już od kilkudziesięciu lat dba o pamięć pierwszych więźniów, czyli uczniów, którzy z murów tej szkoły trafili w 1940 r. do KL Auschwitz.

"Teraz ekspozycja zostanie wzbogacona o nowe elementy, w tym dokumenty i pamiątki, które do tej pory znajdowały się w podziemiach Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie w czasie wojny była siedziba gestapo" – zauważył Sawiński.

Izba Pamięci, której otwarcie zaplanowano na 17 września, jest wspólnym przedsięwzięciem jarosławskiej Budowlanki i Stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości", które od dłuższego czasu gromadzi dokumenty i pamiątki. Pochodzą one ze zbiorów szkoły, od osób prywatnych, w tym regionalistów.

Część eksponatów, w tym unikalne dokumenty i historyczne fotografie, zostały przekazane też przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, które do tej pory znajdowały się w archiwum podobnej izby pamięci w piwnicach PUP.

"Najcenniejsze są oryginały listów pisane do rodzin przez więźniów obozu Auschwitz oraz wspomnienia tych, którzy przeżyli, aby dać świadectwo prawdzie. Z dokumentów, zdjęć, wspomnień i relacji naocznych świadków II wojny światowej można również odtworzyć historię ruchu oporu i walk partyzanckich w regionie" – oceniła szefowa Stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości" Iwona Zelwach.

Akcja została wsparta przez powiat jarosławski i województwo podkarpackie, które jest partnerem przedsięwzięcia "Jarosławskie dla Niepodległej".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Izba Pamięci #Jarosław #Auschwitz

redakcja