Nagroda Towarzystwa Patriotycznego to szczególne wyróżnienie przyznawane tym, którzy potrafili ocalić rzecz niezwykle cenną, choć w czasach III RP niekoniecznie podnoszoną do poziomu cnoty. Chodzi o miłość do Ojczyzny. 5 listopada o godz. 18:00 w Regent Warsaw Hotel przy ul. Belwederskiej Statuetka Husarza będzie wręczana już po raz szósty. Uroczystości te połączone są zawsze z Koncertem Niepodległości.
Do tej pory laureatami nagród Żeby Polska była Polską byli między innymi: Jarosław Kaczyński, prof. Andrzej Nowak, Kornel Morawiecki, Marek Nowakowski czy Antoni Krauze.
„Niegdyś nasi pradziadowie musieli opierać się rusyfikacji czy germanizacji. Pokolenia walczyły o niepodległość. Nam wmawiano przez ostatnie lata, że żyjemy w pięknej, nowoczesnej Europie i takie rzeczy jak patriotyzm to kompletny przeżytek. Teraz nagle wyszło na jaw, że pozbawianie nas oparcia w rodzinie, w wielowiekowej tradycji, czy wreszcie w chrześcijaństwie jest zamierzoną operacją, wspomaganą przez duże pieniądze. W tym kontekście jawi się jak ważne jest kultywowanie polskości. Tożsamości narodowej musimy strzec na wszelkie sposoby, ale przede wszystkim należy to robić mądrze” - wyjaśniają inicjatorzy całej akcji.
Powołanie Towarzystwa Patriotycznego w 2011 roku, kiedy to trendy liberalne święciły największe sukcesy, było posunięciem niezwykle doniosłym. A co najważniejsze działalność Towarzystwa od początku skoncentrowano wokół pięknej idei budowy Łuku Tryumfalnego Bitwy Warszawskiej.
- To aż nieprawdopodobne, że do tej pory nikt nie wypadł na pomysł uczczenia 18 co do ważności, według Edgara D’Abernon, bitwy w historii świata. Mamy jednak to szczęście, że obok tych, którzy spychają wszystko co polskie w sferze publicznej na margines, są też Polacy, którzy mają w sercu patriotyczny żar – zwracają uwagę przedstawiciele Towarzystwa Patriotycznego z Janem Pietrzakiem na czele.
Aktywność Towarzystwa Patriotycznego owocuje przedsięwzięciami nie tylko podnoszącymi ducha narodu, ale stwarzającymi okazje do wspólnej zabawy. „Czas Poloneza” co roku, 3 maja porywa tłumy do tańca na pl. Zamkowym.
Z kolei „Mobilizacja”, to śpiewanie wraz z publicznością piosenek żołnierskich, partyzanckich i legionowych w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
„Matura z orłem białym” daje szanse wykazania się wiedzą o prawdziwej historii Polski bez względu na wiek abiturienta.
Towarzystwo zorganizowało też „Wiec w obronie Poezji”, by zaprotestować przeciwko ograniczaniu spisu lektur szkolnych o wielkie dzieła polskich wieszczy.
Koncerty „Niech Żyje Polska!” gościły w wielu miastach. Na pierwszym z tego cyklu na Rynku Nowego Miasta obecny był prezydent Andrzej Duda.