Dziesiątki wystaw na całym świecie, m.in. w Muzeum Galileo we Florencji czy w paryskim Luwrze, zaplanowano w tym roku w ramach obchodów 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci.
W październiku poza stale eksponowaną „Mona Lisą” przyjedzie do Luwru kilka z zaledwie kilkunastu obrazów, co do których jesteśmy pewni, że wyszły spod pędzla da Vinci. Władze paryskiego muzeum poprosiły o zgodę na wypożyczenie i pokazanie m.in. najdroższego obrazu w historii, czyli „Zbawiciela świata” (łac. Salvator Mundi) Leonarda da Vinci. Jego właścicielem jest saudyjski książę Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud, który w listopadzie 2017 r. kupił go za 450 mln dol. Właściciel obrazu nie udzielił jednak jeszcze odpowiedzi na prośbę. Tymczasem wybitnego dzieła od momentu zakupu nie prezentowano publicznie, a naukowcy coraz bardziej niepokoją się o jego stan i miejsce, w którym jest przechowywane.
Leonardo da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano, zm. 2 maja 1519 r. w Clos Lucé) był włoskim malarzem epoki renesansu, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, wynalazcą. Jego najbardziej znane dzieła to: „Ostatnia wieczerza”, „Mona Lisa” czy znajdująca się w krakowskim Muzeum Narodowym „Dama z gronostajem”.