24 listopada 1859 roku, opublikowano w Londynie pierwsze wydanie książki „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego” Charlesa Darwina. Książka ta wpłynęła na naukę, sformułowana przez przyrodnika teoria inspirowała wielu myślicieli i polityków. Wydana w 1250 egzemplarzach przez oficynę Johna Murraya niewielka zielona książeczka, napisana w sposób nowoczesny i bezpośredni, stała się jedną z najbardziej znaczących i rewolucyjnych prac w historii nauki.
Kosztowała 15 szylingów - dwudniowy zarobek inżyniera, ale świetnie się sprzedawała. Pełen tytuł brzmiał O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt (On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life). Dopiero w 6. wydaniu z roku 1872 tytuł skrócono (The Origin of Species), zaś cenę na prośbę autora zmniejszono o połowę (7 szylingów i 7 pensów). Tańsza, wydrukowana mniejszą czcionką książka stałą się bardziej dostępna dla mas, a sprzedaż wzrosła z 60 do 250 egzemplarzy miesięcznie. Jednak już wcześniejsze wydania kupowali na przykład robotnicy z Lancashire, składając się po kilku na jeden egzemplarz.
Zanim praca ukazała się w formie książki, z teoriami Darwina mogli się zapoznać członkowie Towarzystwa Linneańskiego w Londynie. Przewodniczący Towarzystwa napisał później, że w roku 1858 nie zdarzyło się nic, co rewolucjonizuje naukę. Profesor Haughton z Dublina ironizował: Wszystko, co jest w tej pracy nowego, to fałsz, a to, co jest prawdą, jest znane od dawna. Obaj się pomylili.
Polskie tłumaczenie Wacława Mayzla zatytułowane O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras istot organicznych w walce o byt ukazało się w Warszawie w 1873. Kolejnego tłumaczenia, opartego na szóstej edycji oryginału, dokonali Saymon Dickstein (który przetłumaczył również "Kapitał" Marksa) oraz Józef Nusbaum-Hilarowicz, twórca lwowskiej szkoły zoologów.