Neue Nationalgalerie, zbudowana w 1968 roku według planów słynnego architekta Bauhausu Ludwiga Miesa van der Rohe, przeszła pierwszą taką generalną renowację. Od 22 sierpnia, w ramach wystawy "Sztuka społeczeństwa", ponownie można tam zobaczyć około 250 dzieł sztuki z okresu klasycznego modernizmu.
Obok kolekcji "Sztuka społeczeństwa" w Neue Nationalgalerie można oglądać wystawę "Minimal / Maximal", poświęconą amerykańskiemu artyście Alexandrowi Calderowi oraz "In a Perpetual Now" berlińskiej artystki Rosy Barby.
Nowa Galeria Narodowa jest częścią Muzeum Narodowego w Berlinie należącego do Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK). Jest to jedyny budynek autorstwa Miesa van der Rohe, który został wzniesiony w Niemczech po II wojnie światowej. Biuro David Chipperfield Architects otrzymało zlecenie na odrestaurowanie gmachu zgodnie z nakazem konserwatorskim. Wszystkie koszty zostały pokryte z budżetu SPK "Bauhaus", który w całości składa się z pieniędzy rządu federalnego.
Niski budynek ze stali z dużymi przeszklonymi frontami został zaprojektowany przez architekta Ludwiga Miesa van der Rohe pierwotnie jako gmach administracyjny dla firmy Bacardi w Santiago de Cuba. W 1960 roku rewolucjoniści Fidela Castro wywłaszczyli Bacardi, a rodzina wraz z recepturami rumu wyemigrowała na Bermudy.
Od końca lat 60. Nowa Galeria Narodowa w Berlinie prezentuje sztukę XX wieku.