Wernisaż zgromadził liczną publiczność. Wśród znamienitych gości byli m.in. ambasadorowie RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, Anna Maria Anders i Janusz Kotański, szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki i abp Marek Jędraszewski.
„Bujak to artysta, którego twórczość zawsze była związana z duchowością człowieka. Był od początku zainteresowany rytuałami religijnymi i tajemnicą liturgii mszy świętej. Jednak najważniejszym wątkiem jego twórczości jest oczywiście osoba Jana Pawła II, który był takim duchowym przewodnikiem Adama Bujaka, co sam twórca zawsze podkreśla”
– mówiła podczas wernisażu kuratorka wystawy, Magdalena Święch.
Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek.
„Zdjęcia Adama Bujaka nie tylko dokumentują kapłańska drogę i pontyfikat św. Jana Pawła II, ale stanowią również niezwykły portret Polski w przełomowych momentach historycznych”
– mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Fotografie Adama Bujaka skupiają się na emocjonalnym odbiorze przez publiczność. Autor nie unika w zdjęciach patosu. Wydarzenia związane z życiem religijnym pokazuje w sposób podkreślający ich wagę. Autor nigdy nie ukrywał poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć.
„Wystarczy spojrzeć na tę twarz. To jest dobroć wspaniałego Ojca” – zauważa Adam Bujak.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów Angelicum. Dla nich jednak ma wyjątkowy wymiar, bowiem Karol Wojtyła tam studiował po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1946 roku. Ukończył je dwa lata później i otrzymał tytuł doktora za pracę „Problem wiary u świętego Jana od Krzyża”.
Rzymska eskpozycja została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, gdzie była pokazywana w ubiegłym roku oraz Instytut Polski w Rzymie. Partnerami wydarzenia są Angelicum, Instytut Kultury św. Jana Pawła II, Fundacja św. Mikołaja (Teologia Polityczna).
Dłuższą relację z wernisażu będzie można przeczytać w środę na łamach „Gazety Polskiej”.
Ekspozycję na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie można oglądać do 9 grudnia.