Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Szczątki trzech Żołnierzy Wyklętych znaleziono na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy

„Działania prowadzone na terenie kwatery więziennej mają na celu odnalezienie miejsc pochówków więźniów politycznych z lat 1945-1956. Obecnie obszar poszukiwań zawężono do mogił zlokalizowanych w dziesiątym rzędzie kwatery nr 3/2”  – głosi komunikat Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej
Prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej
ipn.gov.pl

W tym miejscu spodziewaliśmy się odnaleźć szczątki Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, Floriana Dutkiewicza ps. „Wiktor” i Tadeusza Ośko ps. „Sęp”, skazanych w procesie pokazowym przeciwko członkom Okręgu Pomorskiego WiN na karę śmierci. Wyroki wykonano w więzieniu karno-śledczym WUBP w Bydgoszczy w listopadzie 1946 r.

– powiedziała dr Alicja Paczoska-Hauke z Bydgoskiej Delegatury IPN.

\"\"

Warto przypomnieć, że w 1946 r. stracono w Bydgoszczy na mocy wyroków sądowych 26 żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ich szczątki mogą znajdować się w pobliżu rozkopanej mogiły. Prace poszukiwawcze będą kontynuowane do końca tygodnia.

Dr Alicja Paczoska-Hauke pisała o Tadeuszu Ośce ps. „Sęp”:

18 kwietnia 1946 r. w Boluminie został aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO. Wraz z pozostałymi konspiratorami oraz leśniczym udzielającym im kwatery, przewieziono go do aresztu PUBP w Bydgoszczy. W czasie rewizji znaleziono w jego walizce hiszpański pistolet, pamiątkę jeszcze z czasów partyzanckich na Lubelszczyźnie (odebrał go szefowi gestapo w Biłgoraju, na którym w 1944 r. wykonał wyrok śmierci). Do zarzutu o udział w zabójstwie bydgoskich milicjantów dołączono również nielegalne posiadanie broni. (…)14 października 1946 r., Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał na „Sępa” wyrok śmierci. Sam Ośko w swoim pożegnalnym liście do ukochanej żony napisał:

…los zakpił ze mnie okrutnie, bowiem prędzej bym się spodziewał  własnego udziału w defiladzie zwycięstwa niż tego, że stanę przed polskim plutonem egzekucyjnym.

27 listopada 1946 r. „Sęp” został stracony w bydgoskim więzieniu razem z dwoma żołnierzami AK, którym rok wcześniej uratował życie.

\"\"

W 2013 r. Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy odmówił wszczęcia sprawy w jego rehabilitacji.

 



Źródło: ipn.gov.pl

#Bydgoszcz #cmentarz ul. Kcyńska #poszukiwania #IPN #szczątki

Magdalena Łysiak