To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wiceminister kultury przypomniała, że 31 stycznia, wraz m.in. z wiceprezydentem Gdańska Alanem Aleksandrowiczem, złożyła w Paryżu wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z projektem planu zarządzania.
To wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski. Stocznia Gdańska jest jednym z najważniejszych miejsc, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jest też miejscem niezwykłym, dlatego że wszyscy pamiętamy strajki z 1980 r. W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, wtedy po raz pierwszy władza komunistyczna była zmuszona usiąść do stołu i negocjować z robotnikami. To nie był jeszcze jeden strajk zakończony tragicznie, to był ten strajk, który zmienił historię Polski, Europy i świata. Od tego miejsca rozpoczęło się zjednoczenie Europy.
– powiedziała Magdalena Gawin.
Wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz zaznaczył, że wszyscy mamy świadomość wyjątkowości miejsca, jakim jest Stocznia Gdańska. Przypomniał, że pierwsze prace szkutnicze na terenie Stoczni miały miejsce jeszcze w XV w.
Potem zaczął się ten duży inwestycyjny bum w wieku XIX. A w historii powojennej była to jedna z największych stoczni, przynajmniej w Europie. Miasto boleśnie odczuło lata 90. (...) w efekcie w 1996 r. Stocznia Gdańska ogłosiła upadłość. W wyniku tego procesu (...) hale pustoszały i popadały powoli w ruinę. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych podjęto decyzję, by w tym miejscu stworzyć nową dzielnicę. Syndyk masy upadłościowej sprzedał większość terenów prywatnym inwestorom, a my cały czas zadawaliśmy sobie pytanie, jak stworzyć taką wielofunkcyjną dzielnicę, ale przede wszystkim zachować dziedzictwo tego miejsca. Podejmowano różne próby, ale zwieńczeniem tego procesu jest nasz wspólny wysiłek, by złożyć wniosek i plan zarządzania do UNESCO.
– opowiadał.
Każdego roku państwa mogą zgłosić tylko jedną kandydaturę do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Złożenie wniosku we francuskiej siedzibie organizacji rozpoczyna procedurę wpisu. Cykl oceny formalnej rozpoczyna się 1 lutego. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie przez Centrum Światowego Dziedzictwa kompletności zgłoszenia. Jeśli zostanie ono pozytywnie rozpatrzone, następuje proces oceny merytorycznej. Trwa on co najmniej 1,5 roku, a jego zwieńczeniem jest rekomendacja organizacji doradczej Komitetu Światowego Dziedzictwa. Wniosek jest następnie omawiany na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbywającej się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Podczas tego wydarzenia Komitet podejmuje wiążącą decyzję. Głosowanie wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinno odbyć się w 2021 r.