Wykonanie \"Mesjasza\" Georga Friedricha Haendla zainauguruje w poniedziałek wieczorem 15. festiwal Misteria Paschalia, który trwał będzie w Wielkim Tygodniu w Krakowie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest dawna muzyka brytyjska.
Dzieło Haendla w wersji londyńskiej z 1743 r. wykona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej szkocki zespół Dunedin Consort pod dyrekcją Johna Butta. Temu wybitnemu dyrygentowi i muzykologowi, specjaliście od dawnych praktyk wykonawczych i autorowi uznanych odczytań dzieł kompozytorów angielskich doby baroku została powierzona piecza nad programem i kształtem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu. Poniedziałkowy koncert otworzy także główne pasmo koncertowe Misteria Paschalia zatytułowane "Vanitas".
Założeniem odświeżonego w zeszłym roku festiwalu jest prezentowanie programu co roku skupionego wokół innego kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla wykonawstwa muzyki dawnej. Po ostatniej edycji, poświęconej dawnej muzyce francuskiej, teraz zaprezentowane będą przede wszystkim arcydzieła muzyki brytyjskiej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Wysp Brytyjskich oraz innych państw Europy.
W programie ośmiodniowego festiwalu Misteria Paschalia znalazły się dwa cykle koncertowe z muzyką renesansu i baroku, na które złoży się 13 koncertów w najpiękniejszych krakowskich kościołach. Program zaprezentuje głównie brytyjską muzykę napisaną przed końcem XVIII wieku.
Motywem przewodnim drugiego festiwalowego cyklu zatytułowanego "Lachrimae" będzie elżbietańska melancholia. W ramach cyklu wystąpią m.in. wirtuozi lutni: Thomas Dunford z towarzyszeniem sopranistki Lei Desandre oraz Paul O'Dette z solowym recitalem. Zagra też gitarzysta Raphael Rogiński, który przedstawi swoją interpretację lutniowych renesansowych dzieł angielskich.