W Muzeum Narodowym w Krakowie podpisano kilka dni temu list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy MNK i województwa małopolskiego w ramach programu wieloletniego Senior+. To kolejna propozycja mająca na celu zwiększenie dostępności kultury dla osób starszych.
Dążymy do tego, żeby Muzeum Narodowe w Krakowie było miejscem bez barier, dostępnym dla osób w każdym wieku – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor muzeum.
Zależy nam na wykreowaniu przestrzeni, w której nasi goście będą się czuli dobrze. Seniorzy mogą korzystać ze skierowanej do nich oferty. Proponujemy im udział w specjalnych cyklach spotkań, które przygotowujemy w taki sposób, aby stworzyć okazję do rozmowy, ponieważ jesteśmy przekonani, że to my powinniśmy czerpać z posiadanej przez nich wiedzy. Podpisane porozumienie mobilizuje nas do rozwijania się w tym kierunku. Liczymy, że współpraca z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim pomoże poszerzyć liczbę odbiorców naszych działań
– wyjaśnia dyrektor Betlej. W krakowskim Muzeum Narodowym nie brak ciekawych propozycji dla seniorów. We wtorki, czwartki i piątki o godz. 10.15 placówka zaprasza do rozmowy o obiektach prezentowanych w galeriach.
Będziemy dywagować, interpretować, dociekać, a przede wszystkim miło i inspirująco rozmawiać o sztuce, literaturze, historii i archeologii
– zachęcają organizatorzy.
Niemało propozycji dlaosób starszych ma również Muzeum Narodowe w Warszawie. To choćby cykl „Sztuka dla wnuka”. We wtorki o godz. 15.30 dziadkowie opowiadają dzieciom ciekawe historie i przekazują tradycje. Wspólnie mają okazję poznać najciekawsze dzieła sztuki i odkryć muzealne sekrety.
Interesujący jest też cykl „Muzealne wtorki”. Co tydzień o godz. 13 odbywają się specjalne wykłady. Na najbliższy wtorek zaplanowano wykład Wioletty Cichej pt. „I śmiech może być nauką”.
Humor, satyra, groteska to motywy popularne w sztuce od wieków. Czasem jednak to, co bawiło artystów, w ogóle nie śmieszyło publiczności. Przekonajmy się, czy dziś cenimy humor w sztuce
– zachęcają organizatorzy.