„Nie ma takiego drugiego miasta w świadomości Polaków jak Lwów, budzącego tak silne skojarzenia artystyczne, historyczne, sentymentalne. Tak jak wspomina się z łezką w oku najbliższą osobę” – mówił wicemarszałek Marek Pęk, otwierając 27 września 2019 r. w podcieniach gmachu Senatu plenerową wystawę „Semper Fidelis. Miasta Niepodległej – Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia”, przygotowaną przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wicemarszałek podkreślił, że to właśnie we Lwowie było centrum polskiej kultury, nauki, inteligencji. Udało się na szczęście ocalić część dorobku kulturowego miasta, a wybitni lwowscy uczeni zasilili po II wojnie światowej ośrodki naukowe Krakowa, Poznania czy Wrocławia. „Nam zostaje dziś wspominać, mamy także obowiązek zachować to dziedzictwo i pamięć o Lwowie” – podkreślił wicemarszałek Marek Pęk.
Za dofinansowanie wystawy podziękował Senatowi prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski. „Bez tego wsparcia nie byłoby możliwe pokazanie zaledwie niewielkiej części wspaniałych zbiorów prywatnych kolekcjonerów, poświęconych temu wyjątkowemu miastu” – powiedział. Jak zaznaczył jeden z nich, Janusz Wasylkowski, żadna placówka muzealna w Polsce nie ma takich materiałów, jakie pozostają w rękach prywatnych pasjonatów. „A to przecież na Wschodzie, właśnie we Lwowie, jest polska historia” – podkreślił. Zdaniem Bogdana S. Kasprowicza z Instytutu Lwowskiego Polacy mają to miasto w genach. Do tych związków nawiązał również senator Jan Maria Jackowski. Jak mówił, otwarcie wystawy poświęconej Lwowowi to dla niego moment szczególnie wzruszający, tam bowiem w 1938 r. pobrali się jego rodzice, a więc to dla niego, podobnie jak dla wielu Polaków, miasto rodzinne.
fot. Marta Marchlewska
Wystawę zaprezentowano w Senacie z inicjatywy przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janiny Sagatowskiej. Na ponad 20 planszach pokazano grafiki pochodzące ze zbiorów Janusza Wasylkowskiego, Bogdana S. Kasprowicza i Tomasza Muchacza. Przypominają one 600-letnią historię Lwowa, ukazują jego architekturę, ulice, pomniki, a także postacie z nim związane i ważne wydarzenia.