10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Semper Fidelis. Miasta Niepodległej – Lwów w grafice

„Nie ma takiego drugiego miasta w świadomości Polaków jak Lwów, budzącego tak silne skojarzenia artystyczne, historyczne, sentymentalne. Tak jak wspomina się z łezką w oku najbliższą osobę” – mówił wicemarszałek Marek Pęk, otwierając 27 września 2019 r. w podcieniach gmachu Senatu plenerową wystawę „Semper Fidelis. Miasta Niepodległej – Lwów w grafice. Miasto. Ludzie. Wydarzenia”, przygotowaną przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wicemarszałek podkreślił, że to właśnie we Lwowie było centrum polskiej kultury, nauki, inteligencji. Udało się na szczęście ocalić część dorobku kulturowego miasta, a wybitni lwowscy uczeni zasilili po II wojnie światowej ośrodki naukowe Krakowa, Poznania czy Wrocławia. „Nam zostaje dziś wspominać, mamy także obowiązek zachować to dziedzictwo i pamięć o Lwowie” – podkreślił wicemarszałek Marek Pęk.

Marta Marchlewska/senat.gov.pl

Za dofinansowanie wystawy podziękował Senatowi prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski. „Bez tego wsparcia nie byłoby możliwe pokazanie zaledwie niewielkiej części wspaniałych zbiorów prywatnych kolekcjonerów, poświęconych temu wyjątkowemu miastu” – powiedział. Jak zaznaczył jeden z nich, Janusz Wasylkowski, żadna placówka muzealna w Polsce nie ma takich materiałów, jakie pozostają w rękach prywatnych pasjonatów. „A to przecież na Wschodzie, właśnie we Lwowie, jest polska historia” – podkreślił. Zdaniem Bogdana S. Kasprowicza z Instytutu Lwowskiego Polacy mają to miasto w genach. Do tych związków nawiązał również senator Jan Maria Jackowski. Jak mówił, otwarcie wystawy poświęconej Lwowowi to dla niego moment szczególnie wzruszający, tam bowiem w 1938 r. pobrali się jego rodzice, a więc to dla niego, podobnie jak dla wielu Polaków, miasto rodzinne.

fot. Marta Marchlewska

Wystawę zaprezentowano w Senacie z inicjatywy przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janiny Sagatowskiej. Na ponad 20 planszach pokazano grafiki pochodzące ze zbiorów Janusza Wasylkowskiego, Bogdana S. Kasprowicza i Tomasza Muchacza. Przypominają one 600-letnią historię Lwowa, ukazują jego architekturę, ulice, pomniki, a także postacie z nim związane i ważne wydarzenia.

 



Źródło: senat.gov.pl

#grafiki Lwowa #wystawa #senat rp

Magdalena Łysiak