Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Ruiny wielkiego meczetu odkryli polscy archeolodzy

Ruiny monumentalnego meczetu sprzed nawet kilkuset lat odkrył kuwejcko-polski zespół archeologów na wyspie Fajlaka w Kuwejcie. Według ich szacunków budowla pochodzi z okresu późnoislamskiego (XVI-XIX w.).

Naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w czasie tegorocznych badań wykopaliskowych, które zakończyły się pod koniec kwietnia, natrafili na pozostałości monumentalnej budowli w północno-wschodniej części dużej wyspy Fajlaka w Zatoce Perskiej. Okazało się, że był to meczet. Odkrycia dokonano w czasie wykopalisk prowadzonych pod kierunkiem dr Agnieszki Pieńkowskiej z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kharaib el-Desht. Celem wykopalisk jest zbadanie osady rybackiej, datowanej wstępnie na okres późnoislamski – od końca XVI do końca XIX wieku.

Reklama

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej CAŚ UW wynika, że zarys meczetu zbliżony jest do kwadratu o bokach długości ok. 20 metrów. Budynek składa się z dużego dziedzińca (prawie 200 m2), który prowadzi do głównego pomieszczenia o wymiarach 17 na 7 metrów. Wewnątrz niego archeolodzy odkryli pozostałości czterech dużych filarów. W pobliżu meczetu znajdowała się osada rybacka. Jak poinformowali odkrywcy, misja do tej pory odkryła dwa domostwa oraz ponad sto małych pieców glinianych.

Ich obecność wiąże się z podstawową działalnością mieszkańców osady, czyli rybołówstwem i przetwórstwem ryb. Odkryto także liczne akcesoria rybackie, takie jak kamienne kotwice, haczyki rybackie oraz obciążniki do sieci, zarówno kamienne jak i wykonane z fragmentów naczyń ceramicznych.

– wyliczają archeolodzy.

Aby uzyskać jak najszerszy obraz dotyczący wykorzystania wyspy przez ludzi w przeszłości naukowcy poza pracami wykopaliskowymi, prowadzą również badania podwodne wzdłuż wybrzeża wyspy. Do tej pory zaowocowały one odkryciem kilkunastu kamiennych konstrukcji.

Reklama