Różne ścieżki prowadziły nas do upragnionej wolności, wszystkie jednak zasługują na pamięć i uznanie – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników konferencji \"W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę\".
Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się dzisiaj w Bełchatowie, a jego organizatorem jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Marszałek Sejmu przypomniał, że jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny jest odzyskanie przez Polskę niepodległości.
- Dzięki poświęceniu walczących, zwycięstwo, o którym przez 123 lata marzyły pokolenia Polaków, stało się rzeczywistością. Różne ścieżki prowadziły nas do upragnionej wolności, wszystkie jednak zasługują na pamięć i uznanie, bowiem złożyły się na wielką niepodległościową drogę
– napisał.
Podkreślił, iż mimo różnic wynikających z odmiennych programów ideowych, przesłanek, czy sposobów działania widać łączącą je więź. Jego zdaniem objawia się ona w "najpiękniejszych wartościach, patriotyzmie, społecznej służbie, niezgodzie na krzywdę oraz wszelkie zło".
Według niego, to właśnie te ideały budowały siłę naszego narodu, dzięki której potrafiliśmy stawić się zaborcom.
- Jestem pełen uznania dla wszelkich niepodległościowych inicjatyw organizowanych w tym ważnym dla naszego kraju roku. Każde, wyraża naszego patriotycznego ducha, jest znakiem przywiązania Polaków do Rzeczpospolitej i szacunku do jej dziejów
– napisał.
Obecny na rozpoczęciu konferencji prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że cena dochodzenia Polski do niepodległości była ogromna i trwało to bardzo długo. Przypomniał o Powstaniu Listopadowym, którego kolejna rocznica wybuchu przypada właśnie w czwartek 29 listopada. Jak mówił, był to pierwszy, wielki zryw, w którym "straciliśmy na kilkadziesiąt lat wojsko polskie, nie było już polskiego żołnierza".
- Różne drogi były do niepodległej Polski, ale był ten moment, kiedy te drogi się spotkały i przyniosły owoc
– dodał.
Dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut mówiąc o konferencji stwierdził, że należy starać się o to, aby nasza tradycja, tożsamość była kultywowana i przekazywana młodym pokoleniom. Jego zdaniem należy przypominać bohaterskie powstania, fragmenty naszej historii, z których jesteśmy dumni i te, z które nie zawsze są najpiękniejsze, ale – jak mówił - uczą nas, aby nie popełniać tych samych błędów.
Podkreślił, że data konferencji (29-30 listopada) nie jest przypadkowa, bo to kolejna rocznica wybuchu Powstania Listopadowego, które odbiło się głęboko na naszej historii. Wybuchło ono w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku.
Uczestnicy spotkania podkreślali, iż odzyskanie niepodległości wymagało całej sztafety pokoleń, która przekazywała sobie ducha polskości. Ich zdaniem bez wielkich poetów, wielkich pisarzy, publicystów, animatorów życia społecznego, historyków nie można było tego zrobić. Budowali oni naszą świadomość w wieku XIX i później po odzyskaniu niepodległości.
Zwrócili uwagę, że Rzeczpospolita była i jest do dziś doświadczana wyjątkowo geopolitycznie. Według nich niewiele państw w Europie, które "tak przez prawidła geopolityki były doświadczane butami wrogich żołnierzy jak nasz kraj".
Podkreślali, że mieliśmy wiele nurtów życia politycznego w Polsce w wieku XIX i na początku XX wieku, każdy z tych nurtów ma obrońców. "Drogi były różne do niepodległości i pomysły w jaki sposób do tego doprowadzić, ale cel był jeden odbudowa Rzeczpospolitej" – mówili.
W programie konferencji znalazły się m.in. tematy dotyczące założeń ideowych powstania Rzeczypospolitej, budowy państwa polskiego w okresie od listopada 1918 do marca 1919, roli gen. Tadeusza Kutrzeby w kształtowaniu wyższych kadr wojskowych na potrzeby niepodległej II Rzeczypospolitej.
W drugim dniu przewidziano m.in. panel dyskusyjny „Drogi do niepodległej Polski”.