Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prace Andrzeja Krauzego uświetniły otwarcie księgarni PIW-u. ZDJĘCIA

Wystawa prac autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych rysowników Andrzeja Krauzego uświetniła uroczyste otwarcie księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego. Rysunki przedstawiają podobizny pisarzy związanych z PIW, m.in. Zygmunta Krasińskiego, Bolesława Prusa czy Franza Kafki.

Wystawę można podziwiać w siedzibie PIW przy ul. Foksal 17. Na zdjęciu - Andrzej Krauze
Wystawę można podziwiać w siedzibie PIW przy ul. Foksal 17. Na zdjęciu - Andrzej Krauze
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski zdradził, że w pewnym sensie wychował się na rysunkach Andrzeja Krauzego, a pierwszy raz zetknął się z nimi już w wieku lat siedmiu.

To były znakomite opowieści o zwierzętach, dla dzieci, bardzo kolorowe. Pamiętam, że ta estetyka mnie już wówczas zachwyciła i gdzieś to spotkanie zaowocowało

 - wspominał podczas wernisażu.

Dla nas to jest szczęśliwy koniec pewnego procesu, który się zaczął dwa lata temu, czyli procesu przekształcania PIW-u, przede wszystkim ratowania go i odrodzenia

 - podkreślił dyrektor.

Autor prac zgromadzonych na wystawie Andrzej Krauze ocenił, że PIW "jak feniks z popiołów powstaje na nowo". Odnosząc się do swoich rysunków wspominał, że "we wczesnych latach 60., kiedy był w liceum, na zeszytach szkolnych zamieszczane były portrety pisarzy".

Był tam Sienkiewicz, Prus i Żeromski, oczywiście wszyscy uczniowie dorysowywali tym pisarzom wąsy, brody, zamazywali okulary

 - wspominał.

Rysując portret Prusa użyłem tego samego rysunku, co na tych zeszytach szkolnych i spróbowałam go narysować tak jak powinien być narysowany - ładnie, ale z tym elementem moich wspomnień szkolnych

 - powiedział Krauze.

Rysownik, pytany, co oznaczała dla niego możliwość wykonania rysunków dla odnowionej siedziby Państwowego Instytutu Wydawniczego, odpowiedział: "czułem się jak debiutant, bo nigdy do tej pory nie rysowałem portretów".

I to jest dla mnie coś zupełnie nowego, mimo że jestem już sędziwym artystą

 - dodał Krauze.

Obecny na wernisażu wystawy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że to dzięki działaniom MKiDN udało się zrewitalizować i uratować PIW. Mówiąc o portretach zwrócił uwagę, że "oprócz tego, że są naszkicowane w sensie fizjonomii to są także symbolicznie przedstawione przez różnego typu rekwizyty". Minister kultury dodał, że bardzo cieszy się z tego połączenia "sztuk na najwyższym poziomie".

Wernisaż wystawy uświetnił występ kwartetu Amok. Księgarnia PIW-u będzie otwarta już od wtorku, ale na piątek i sobotę zaplanowano specjalny kiermasz, w trakcie którego będzie można kupić książki po niższych cenach.

PIW istnieje od 1946 roku. Do 1989 r. należał - obok Czytelnika i Wydawnictwa Literackiego - do głównych wydawców literatury polskiej. Od 16 lutego 2012 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znajdował się w stanie likwidacji. 15 października 2015 roku minister Skarbu Państwa uchylił zarządzenie o likwidacji. 1 grudnia 2015 roku PIW został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 19 stycznia 2017 roku stał się państwową instytucją kultury, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 20 marca 2017 r. nominację na stanowisko dyrektora odebrał Łukasz Michalski. Zastępcą dyrektora i redaktor naczelną została Agnieszka Wróblewska. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wernisaż #wystawa #Andrzej Krauze #Państwowy Instytut Wydawniczy #PIW

redakcja