Restytucja polskich dóbr kultury to jeden z priorytetów ministerstwa kultury- podkreślił wicepremier i szef tego resortu Piotr Gliński. We wtorek przekazał łódzkiemu Muzeum Archeologicznemu i Etnograficznemu ponad 100 eksponatów utraconych w czasie II wojny światowej.
To kolejna część odnalezionych i odzyskanych zabytków z przedwojennej kolekcji Muzeum Etnograficznego w Łodzi, utraconej i rozproszonej na skutek działań wojennych. Cenne eksponaty odzyskano z Grassi Muzeum w Lipsku. Z Niemiec do Polski powróciło w sumie 124 zabytkowych obiektów i 14 archiwalnych fotografii.
Uczestniczymy dziś w wydarzeniu historycznym. Mamy bowiem do czynienia z kontynuacją procesu restytucyjnego, w wyniku którego utracone obiekty etnograficzne nie tylko powracają do macierzystych zbiorów, lecz na nowo po tylu latach zostają scalone w jedną całość
- mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wtorkowej uroczystości w Łodzi.
Jak dodał, "nie jesteśmy w stanie odtworzyć całości kolekcji, ale to, co udało się odzyskać pokazuje jej skalę i wyjątkowość". Wicepremier podkreślił, że do tego ważnego wydarzenia dla polskiego dziedzictwa narodowego i relacji kulturalnych między stronami polską i niemiecką nie doszłoby, gdyby nie "obopólny wysiłek, otwarty dialog i życzliwa współpraca".
Kolekcja etnograficzna z łódzkiego Muzeum Etnograficznego stanowiła przed wojną trzon jego zbiorów. Liczyła ponad 1300 zabytków przybliżających życie i kulturę ludów zamieszkujących tereny Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. We wrześniu 1940 r. została wywieziona do Lipska i rozdzielona między różne instytucje muzealne w Lipsku, Getyndze, Hamburgu i Kolonii. Obecnie, dzięki staraniom resortu kultury trwa proces ich restytucji.
Jak podkreślił Gliński, to jeden z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom ministerstwa odzyskano ponad 350 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz zostały znalezione na terenie Polski. Są wśród nich takie obiekty, jak: "Schody pałacowe" Fracesco Guardiego, czy "Diana" Jeana Antoine'a Houdona, stolik do gry w karty z kolekcji króla Stanisława Augusta oraz kolekcja 337 zabytków etnograficznych z Muzeum Etnograficznego z Łodzi
– wskazał szef resortu kultury.