Instytut Pileckiego rozpoczął rekrutację do II edycji całorocznej Akademii Witolda Pileckiego. Program skierowany jest do uczniów szkół średnich w wieku 16-19 lat, którzy pragną odkryć historię XX wieku, chcą zostać liderami w swoich środowiskach i realizować projekty edukacyjne aktywizujące ich społeczności lokalne. Ważną częścią Akademii jest szkoła letnia, która odbędzie się 23-30 sierpnia 2020 r. w Wigrach. Całość programu obejmuje cykl szkoleń i seminariów, warsztatów historycznych, realizację dwóch projektów w roku szkolnym 2020/2021 i całoroczną opiekę tutorów. Udział w Akademii jest bezpłatny.
Akademia Witolda Pileckiego to miejsce, gdzie spotkają się młodzi ludzie chcący działać na rzecz swoich społeczności oraz czujący, że mogliby zostać liderami w swoim środowisku. W ramach projektu edukacyjnego zostanie zaproponowany uczestnikom nowy model przywództwa, który opiera się na wartościach i tożsamości wyniesionej z poznania historii XX wieku.
Podczas szkoły letniej chcemy przyjrzeć się postaci Witolda Pileckiego. Pragniemy zastanowić się, które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne na progu XXI wieku. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać Rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym.
– mówi Michał Gawriłow z Instytutu Pileckiego.
Program Akademii Witolda Pileckiego składa się z trzech elementów: edukacji, szerszej perspektywy rozumienia pozycji lidera i przybliżenia historii XX wieku.
Chcemy nauczyć konkretnych umiejętności, nie tylko wiedzy teoretycznej o historii, ale także umiejętności pracy w zespole, komunikacji, pracy nad projektem, rozliczania takich projektów, walki z codziennymi wyzwaniami. To rzeczy, które najlepiej przekazać w praktyce. Dlatego zapraszamy ludzi mających pomysły na jakiś konkretny projekt, wiążący się z naszą działalnością, abyśmy mogli go dalej razem prowadzić.
– mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Instytut Pileckiego przyjmie 20 uczestników Akademii
Kandydaci do Akademii Witolda Pileckiego zostaną wybrani na podstawie dwuetapowej rekrutacji:
II etap to rozmowa rekrutacyjna, która odbędzie się w formie zdalnej między 22 a 23 lipca 2020
roku.
Wyniki rekrutacji do Akademii Witolda Pileckiego zostaną ogłoszone 24 lipca 2020 roku.
Harmonogram Akademii Witolda Pileckiego:
W programie: warsztaty liderskie, warsztaty z pracą metodą projektu, warsztaty z komunikacji i promocji, warsztaty z pozyskiwania środków, warsztaty i wykłady poświęcone historii XX wieku, wizyty studyjne, spotkania z tutorami, spotkania z naukowcami i działaczami społecznymi z całej Polski.
2. Przygotowanie i zrealizowanie przez uczestników dwóch projektów historycznych: „jesiennego” (wrzesień - grudzień 2020) oraz „wiosennego” (luty - czerwiec 2021).
3. Udział w trzydniowej szkole zimowej organizowanej w Warszawie w lutym 2021 r.
W programie: szkolenia, wizyty studyjne w instytucjach kultury oraz ewaluacja projektu „jesiennego”.
Kontakt dla kandydatów:
Michał Gawriłow, Dział Edukacji Instytutu Pileckiego
e-mail: [email protected]
tel.: 502 955 182
W związku z epidemią koronawirusa Instytut Pileckiego zastrzega sobie prawo do zmiany formuły Akademii Witolda Pileckiego lub jej odwołania.