Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

„Poland first to fight” – międzynarodowy projekt

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowują na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej międzynarodowy projekt pod nazwą „Poland first to fight” – poinformował dyrektor placówki Karol Nawrocki, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fragment plakatu Marka Żuławskiego z okresu II Wojny Światowej Poland First To Fight
Fragment plakatu Marka Żuławskiego z okresu II Wojny Światowej Poland First To Fight

Pytany w Radio Gdańsk o scenariusz obchodów Nawrocki powiedział, że „jest on już właściwie gotowy. Można powiedzieć, że dopinamy szczegóły. Na obchody złoży się szereg wydarzeń nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, dosłownie na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Najważniejsze z nich będą miały miejsce pomiędzy dwoma symbolicznymi datami", czyli 23 sierpnia, kiedy podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow, a 17 września.

Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych od pół roku przygotowuje bardzo duży projekt pod nazwą „Poland first to fight".

W wyniku tego projektu w okolicach 1 września w około 80 miejscach na całym świecie, na wszystkich kontynentach zostanie pokazana nasza wystawa.

– powiedział dyrektor Muzeum, wyjaśniając, że główna ekspozycja zostanie zorganizowana w sali wystaw czasowych w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej, a w pozostałych miejscach znajdą się wystawy panelowe, którym towarzyszyć będą akcje w mediach społecznościowych i „akcje multimedialna podnosząca temat polskiej wrażliwości dotyczącej II wojny światowej". Dopytywany, czy w scenariusz obchodów wpisze się apel pamięci, który co roku organizowany jest 1 września na Westerplatte przez miasto Gdańsk, Nawrocki odpowiedział, że

sytuacja jest na tyle specyficzna, osobliwa, że Muzeum II Wojny Światowej a także ministerstwo kultury w chwili obecnie nie mają możliwości bezpośredniego działania na Westerplatte, bowiem działka, na której znajduje się pomnik i szereg ważnych z punktu widzenia półwyspu i Westerplatte budynków i miejsc leży obecnie w zarządzie miasta Gdańska.

Dodał, że Muzeum jest otwarte na rozmowy z samorządem o obchodach na Westerplatte. „Jasno to musi wybrzmieć, że i Westerplatte i polscy bohaterowie i ta rocznica, powinny być wydarzeniem wspólnotowym”.

 



Źródło: dzieje.pl; radio Gdańsk

#80. rocznica II wojny światowej #Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku #projekt międzynarodowy

Magdalena Łysiak