Nie ma żadnej czarnej listy. Jest zestaw reguł porządkujących politykę państwa - mówi w dzisiejszej „Rzeczpospolitej\" wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka pytana o sposób rozdzielania dotacji instytucjom kultury.
Minister poproszona o skomentowanie decyzji dotyczącej kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa" i dotacji dla Festiwalu Dialog we Wrocławiu powiedziała:
Wstrzymuję dotację dla festiwalu, który ją forsownie promuje, ponieważ spektakl budzi sprzeciw pokaźnej części podatników, których pieniędzmi resort dysponuje. Okazałby im jawne lekceważenie, ignorując ich opinie. Inna część podatników chce „Klątwę” obejrzeć. Ich prawo. Słuszne jednak wydaje się, by robili to na własny rachunek, zamiast sięgać do wspólnego, zasilanego także przez tych, których „Klątwa” spotwarza.
Z tych funduszy, skądinąd szczupłych, rozsądniej jest finansować poczynania, które cieszą się powszechnym uznaniem, nie wywołując aż tak dramatycznych antagonizmów
- dodała wiceminister. Jak powiedziała, państwo nie powinno się angażować w poczynania, które taki czy inny odłam społeczeństwa stygmatyzują, dyskryminują i upokarzają.
Zwinogrodzka zapytana też została o konflikt w "Starym Teatrze" w Krakowie, gdzie nowy dyrektor Marek Mikos nie mógł porozumieć się z dyrektorem artystycznym Michałem Gieletą, którego sam wskazał.
Uważam, że źle się stało, ale nie można na tej podstawie z góry przesądzać o niepowodzeniu całej kadencji
- powiedziała.
Poproszona o skomentowanie tego, że twórcy obawiają się, iż zmiana ustawy o organizacji kulturalnej wprowadzi kontrolę MKiDN nad teatrami samorządowymi wiceminister powiedziała:
Założenia mają wypracować uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Będą takie, jakie środowisko drogą debaty zdoła uzgodnić - a nie jest to łatwe, bo wśród artystów także bywają konflikty interesów. Skąd biorą się obawy o podporządkowanie instytucji samorządowych centralnym - nie mam pojęcia.