Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Włoski futbol i rewolucja. Trzy dni Republiki Viareggio 2-5 maja 1920 r.

2 maja w pięknym włoskim mieście nad morzem Tyrreńskim trwał mecz pomiędzy miejscową drużyną a ich największym rywalem z Lukki – Lucchese. Na trybunach zaczęły się niesnaski pomiędzy kibicami obu drużyn, więc sprowadzono dodatkowe siły policyjne. W zamieszaniu jeden z karabinierów zastrzelił sędziego liniowego (i jednocześnie fana Viareggio) – Augusta Morgantiego. Mieszkańcy Viareggio wpadli w szał.

Drużyna Viareggio rok 1920
Drużyna Viareggio rok 1920

Ustanowiono naprędce drużyny „Czerwonych Gwardii”, które obległy siedzibę karabinierów. Ogłoszono powstanie i ustanowienie tzw. Republiki Viareggio. Bojówki rozpowszechniały informacje, że to początek rewolucji. Po trzech dniach, kiedy w porcie zacumował wysłany przez władze włoskie okręt wojenny, rebelianci zostali zmuszeni do ustąpienia. Dowódców osądzono i skazano.

\"\"Grób Morgantiego w Viareggio

August Morganti to pierwsza śmiertelna ofiara rozgrywek piłkarskich we Włoszech. Ale miejsce narodzin chaosu we włoskiej piłce nożnej stało się później miejscem, gdzie ustanowiono jej porządek. Sześć lat później napisano tam Carta di Viareggio – akt prawny reformujący włoskie rozgrywki piłkarskie i nadający im status profesjonalny. Połączono m.in. istniejące do tej pory dwie odrębne ligi, północną i południową, w Massima Serie. Był to pierwszy krok w kierunku utworzenia Serie A.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Viareggio #piłka nożna #Włochy #powstanie

Magdalena Łysiak